Google Doodle z okazji 155 urodzin Heinricha Hertza
Dzisiejszy animowany Google Doodle to nic innego, jak wizualizacja fali. Jest to fala nie byle jaka, bo upamiętniająca 155 urodziny naukowca, któremu zawdzięczamy bardzo wiele, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Heinrich Rudolf Hertz w 1888 roku po raz pierwszy zademonstrował urządzenie służące do generowania fal elektromagnetycznych, wraz z ich wykrywaczem.
22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 13:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co dokładnie zawdzięczamy Hertzowi? Wystarczy zastanowić się nad pochodzeniem tak często używanej przez nas jednostki z układu SI — 1 herc, czyli jeden cykl na sekundę. Zrozumienie istoty fal elektromagnetycznych zapoczątkowane przez Hertza doprowadziło do zaprzęgnięcia tego zjawiska w wielu dziedzinach naszego współczesnego życia. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się radiem, telefonią komórkową, Wi-Fi i wieloma innymi wynalazkami, które mają fale elektromagnetyczne na swoich usługach. Skonstruowany przez niego oscylator elektryczny był pierwszym urządzeniem, które wytworzyło fale elektromagnetyczne, co dało podstawy do zbudowania znanej dziś komunikacji radiowej. Hertz stwierdził również, że fale elektromagnetyczne i fale świetlne mają identyczną prędkość rozchodzenia się i można je traktować jako tożsame.
Heinrich Rudolf Hertz urodził się 22 lutego 1857 roku w Hamburgu. Hertz studiował fizykę w Berlinie, a następnie pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Kilonii, Karlsruhe i w Bonn. Hertz zmarł w Nowy Rok 1894 roku w Bonn, jego grób znajduje się w Hamburgu. Oscylator Hertza oraz inne urządzenia i listy fizyka można obejrzeć w muzeum w Monachium.