Google Maps: problem, który może utrudnić nawigację

Google Maps i sporadycznie inne aplikacje nawigacyjne nie działają ostatnio zbyt stabilnie w Androidzie Auto. Użytkownicy zgłaszają, że po jednoczesnym uruchomieniu odtwarzacza muzyki i nawigacji GPS, mapa staje się mało responsywna i finalnie nawet całkowicie zawiesza.

Przykładowa trasa w Google Maps
Przykładowa trasa w Google Maps
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

Na problem dotyczący Map Google zwrócił uwagę serwis autoevolution. Jak się bowiem okazuje, to najczęściej ta nawigacja ma problem po równoczesnym włączeniu odtwarzacza muzyki w systemie Android Auto. Użytkownicy relacjonują, że aplikacja sukcesywnie coraz mniej płynnie reaguje na polecenia, do momentu aż całkowicie się zawiesi.

Jak zwykle w przypadku usterek powiązanych z Androidem Auto, trudno jednozncznie stwierdzić, co powoduje problem. Kombinacji telefonów, wersji aplikacji (w tym samych Map Google) i wreszcie samochodów jest na tyle dużo, że analiza usterki może być czasochłonna i możliwa jedynie dla zespołu programistów po zebraniu odpowiedniej liczby raportów.

Wstępna analiza sugeruje jednak, że problem dotyczy wszystkich użytkowników Google Maps, którzy zainstalowali Androida Auto 9.0 lub nowszego. W praktyce może to więc oznaczać znakomitą większość kierowców (bowiem najświeższe wydanie to Android Auto 9.5). Autoevolution zauważa, że dotąd nie znalazło się jednoznaczne rozwiązanie, które eliminuje zawieszanie się Map Google, a trzeba podkreślić, że pojawiają się także pojedyncze zgłoszenia podobnych błędów dotyczące np. Waze'a, toteż propozycja instalacji alternatywnej nawigacji w Androidzie Auto niekoniecznie przyniesie skutek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Huawei P60 Pro?

Na pocieszenie pozostaje dodać, że problem zdaje się nie być powiązany z wdrażaniem interfejsu Coolwalk. Kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość i nie zapominać o bieżącej aktualizacji aplikacji w telefonie, by zapewnić sobie ciągły dostęp do najnowszych wersji z poprawkami. Przypominamy, że smartfony z Androidem 10 i nowszym powinny aktualizować Androida Auto automatycznie, jako że jest integralną częścią systemu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
oprogramowanietechmotoandroid

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)