Google oznaczy aplikacje bez polityki prywatności jako niebezpieczne
Google, chcąc poprawić bezpieczeństwo użytkowników Androida, zmienia swoje zasady ochrony ich przed potencjalnie szkodliwym oprogramowaniem. Tym razem chodzi o Google Safe Browsing: już niedługo dodatkowa ochrona będzie blokowała złośliwe aplikacje, które bez zgody użytkowników wykorzystują ich prywatne dane. Wszystkie aplikacje, które wymagają podania np. adresu e-mail bądź numeru telefonu będą musiały poinformować użytkowników o swojej polityce prywatności. W przypadku, w którym zebrane dane nie będą niezbędne do działania aplikacji, twórcy będą musieli wytłumaczyć, w jaki sposób informacje te będą dalej wykorzystane oraz zaoferować użytkownikom możliwość zrezygnowania z wyrażenia zgody.
Co więcej, Google wyjaśnia, że sama informacja o sposobie wykorzystania danych nie może być tylko wyświetlana wyłącznie w Sklepie Google. Od teraz komunikat powinien pojawić się w widocznym miejscu w samej aplikacji i nie może być ukryty w ustawieniach czy w warunkach świadczenia usługi.
Jeżeli twórcy nie spełnią wymagań stawianych przez Google, użytkownik, który będzie próbował zainstalować bądź nawet wejdzie na stronę, która prowadzić będzie do aplikacji, otrzyma ostrzeżenie. Wyświetli się wtedy komunikat, że strona, zawiera złośliwą aplikację. Wśród najczęstszych przykładów naruszania zasad Google wymienia dwie sytuacje. Pierwszą z nich jest aplikacja nie traktuje listy aplikacji zainstalowanych przez użytkownika jako danych osobowych, druga dotyczy danych z listy kontaktów
Zmiany w Google Safe Browsing wejdą w życie w ramach nowego regulaminu Centrum zasad dla programistów, który pojawił się w sierpniu. Rozdział Aktualizacje i inne zasoby zostały umieszczone wszystkie nowości. Wśród nich znalazły się nowe zasady zbierania danych użytkowników, które dodają szczegółowe wytyczne dotyczące przejrzystego informowania o wykorzystaniu danych.
Google jasno określa, w jaki sposób aplikacja może uzyskać zgodę od użytkownika: przede wszystkim nie mogą traktować opuszczenia ekranu czy klikniecie innego elementu interfejsu jako zgody. Google zakazuje także stosowania komunikatów automatycznie zamykających się po jakimś czasie lub wygasających. Nowe zasady Google Safe Browsing zaczną obowiązywać od 30 stycznia 2018 roku.