GPU‑Z obsługuje już nowe układy graficzne Nvidii, AMD i Intela
Serwis TechPowerUp poinformował o wydaniu nowej wersji narzędzia GPU-Z. Ta aplikacja stanowi świetny przykład tego, jak nawet bardzo niewielki program może przydać się podczas korzystania z komputera. Po nowej wersji możemy spodziewać się przede wszystkim lepszej obsługi nowych kart graficznych.
28.05.2015 | aktual.: 28.05.2015 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak sama nazwa wskazuje, GPU-Z jest programem, który dostarcza sporo informacji o układzie graficznym zainstalowanym w naszym komputerze. Nowa wersja dodaje wsparcie dla kart, które niedawno pojawiły się na rynku, a także tych, które dopiero pojawią się w sklepach. Z portfolio NVIDII jest to GTX 980 Ti, mobilne GTX 965M i 950M, a także profesjonalny NVS315 i nieco budżetowy GT 750 z rdzeniem GK106. W przypadku AMD obsługę rozszerzono o rdzenie Fiji, a także układy APU Mullins. Aplikacja wspiera również układy graficzne zintegrowane z procesorami Intel Broadwell, a pamiętajmy o tym, że obecnie to właśnie konstrukcje zintegrowane są na rynku najpopularniejsze.
Oprócz tego poprawiono obsługę czujnika NVIDIA PerCap i informacje o rdzeniach GT200B i NV42, a także dodano dane o pamięci typu HBM, jaką zobaczymy w najnowszych kartach AMD. Program w najnowszej wersji wyświetla także niewielkie pole o tym, czy nasza karta graficzna wspiera UEFI. Program zachował całą dotychczasową funkcjonalność, znajdziemy w nim więc w nim informacje m.in. o: nazwie karty, procesie technologicznym, ilości jednostek ROP i TMU, szerokości magistrali pamięci i jej przepustowości, a także wersji sterownika i zegarach na GPU i pamięciach. Ten niewielki program pozwala również na sprawdzanie danych z czujników różnego typu (temperatura, taktowanie, obciążenie, pobór mocy czy użycie pamięci). Problemu nie stanowią dla niego ani konfiguracje typu SLI/Crossfire, ani stosowany w laptopach Optimus.
Nie zapominajmy o tym, że dzięki GPU-Z możemy za pomocą zaledwie kilku kliknięć zapisać BIOS karty graficznej np. w celu jego zmodyfikowania do trwałego zwiększenia zegarów lub regulacji napięć i pracy układu chłodzenia. Najnowszą wersję GPU-Z znajdziecie już w bazie aplikacji naszego serwisu. Program jest udostępniany za darmo, do działania nie wymaga instalacji (ta jest opcjonalna), choć jest niestety dostępny jedynie dla systemu Windows – autorzy jak na razie nie mają w planach wersji dla Linuksa.