Hello Ruby, programowanie może być wspaniałą zabawą!
Kiedy ponad dwa lata temu pisałam o projekcie Hello Ruby, nie spodziewałam się jego wdrożenia na rodzimy rynek. Sukces publikacji najwidoczniej jednak przerósł oczekiwania autorki i, na szczęście, doczekaliśmy się polskiego wydania tej przeuroczej książeczki dla dzieci. Premiera Hello Ruby. Programowanie dla dzieci co prawda odbędzie się dopiero jutro, jednak już dziś mogę Wam powiedzieć, że zdecydowanie jest to publikacja, którą warto się zainteresować.
26.04.2016 11:51
Co mają ze sobą wspólnego pingwiny, roboty i śnieżna pantera? Wszyscy oni są przyjaciółmi Ruby – rudowłosej dziewczynki będącej bohaterką książki skierowanej do szkrabów w wieku czterech do ośmiu lat. Z założenia najmłodsi, jak wskazuje nazwa publikacji, mają wynieść z niej podstawową wiedzę odnośnie programowania. I nie da się ukryć, że nauczą się naprawdę solidnych podstaw.
To co na samym początku rzuca się w oczy, to piękna, kolorowa okładka z bohaterami książki. Już przekartkowanie Hello Ruby pokazuje, że autorka doskonale zdaje sobie sprawę jak trafić do dzieci i nie szczędzi na ilustracjach. Każda strona opatrzona jest kolorowymi rysunkami w żywych kolorach, które bez wątpienia przykują wzrok i uwagę czytającej pociechy. Dodatkowo, by jeszcze bardziej zaangażować najmłodszych, tekst nie zawsze jest „sztywny” – akapity bywają poprzesuwane względem siebie, a zdania podzielone, by podkreślić kolejne czynności wykonywane przez bohaterkę.
Książka składa się z dwóch części – zabawnej historyjki przybliżającej nam postać Ruby oraz jej wesołych przyjaciół, a także części praktycznej. Opowiastka jest przesympatyczna, a bohaterowie szybko zdobywają naszą przyjaźń. Ruby jest ciekawska, nieco przemądrzała, ale nie można jej odmówić logicznego postępowania i chęci pomocy swoim przyjaciołom. Pingwiny są ekscentryczne, mądre i przesłodkie, a z ich pomocą dzieci zrozumieją typy logiczne „prawda” i „fałsz”. Pantera wyróżnia się ogromnym spokojem przy analizowaniu problemów. Kochające ogrodnictwo lisy w przystępny sposób pozwalają zrozumieć czym są pętle. Roboty uczą radości z pracy razem i udowadniają, że w kilka osób łatwiej znaleźć rozwiązanie. Django zaś pomaga Ruby w znalezieniu prostego rozwiązania skomplikowanego problemu.
Zeszyt ćwiczeń, będący w drugiej części książeczki, pomaga dzieciom usystematyzować wiedzę i wykorzystać logiczne myślenie w praktyce. W zadaniach spotykamy wszystkich bohaterów z historyjki, a także poznajemy nowego przyjaciela Ruby – Komputer. Dzięki zabawnym ćwiczeniom i grom, najmłodsi nauczą się czym są instrukcje, ciągi czy algorytmy. Zrozumieją jak ważne, nie tylko w programowaniu, jest naszykowanie sobie planu. Na sam koniec nauczą się korzystać z warunków i łączyć zdobytą wiedzę w blokach kodu.
Hello Ruby postawiła sobie za zadanie nauczenia najmłodszych tego, co w programowaniu najważniejsze – logicznego myślenia – i bez wątpienia wychodzi jej to znakomicie. Dla przykładu, w rozdziale 7 zadanie 16, na bazie sytuacji z życia wziętych pozwala zrozumieć działanie funkcji „if” i „else”. Dzieci w przygotowanych blokach mają narysować ubrania, które Ruby założy w razie różnych okoliczności oraz wtedy, gdy dana okoliczność nie zachodzi.
Publikację kończy gra planszowa, która ma za zadanie podsumować wszystkie zdobyte przez najmłodszych zdolności, a także praktyczny słowniczek, w którym dzieci zawsze mogą sprawdzić niezrozumiałe słowa jak „zmienna” czy „operator”. Dodatkowym „smaczkiem” są też ciekawostki umieszczone w każdym rozdziale części praktycznej, z których pociechy dowiedzą się chociażby o metodzie gumowej kaczuszki oraz pytania zmuszające do poszukiwania w życiu codziennym różnych konstrukcji znanych w programowaniu, jak pętle czy sekwencje. Dodatkowo do książki dołączona jest urocza zakładka z algorytmami poranka i wieczoru oraz tajną wiadomością do rozszyfrowania.
Ważną informacją dla rodziców jest to, że nawet kiedy dziecko przerobi już całą książkę, to zabawa z nią nadal się nie kończy dzięki dodatkowym materiałom, które można wydrukować z Internetu. Autorka książki naszykowała dla dzieci dodatkowe zadania pomagające rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Ponadto na stronie promującej książkę znajdziemy wskazówki do „easter eggów” umieszczonych w publikacji.
Czy kupiłabym Hello Ruby swojemu dziecku (gdybym je miała)? Zdecydowanie tak i jestem przekonana, że nie byłyby to zmarnowane pieniądze, szczególnie że uczy ona w sposób jaki dzieci lubią najbardziej – poprzez zabawę. Książkę od 27 kwietnia będzie można kupić w popularnych księgarniach. Sugerowana przez wydawcę cena wynosi 34,90 zł