HexChat: ogłoszono koniec rozwoju klienta IRC
Bez szerszego rozgłosu zakończono rozwój klienta IRC HexChat. Opiekun projektu poinformował, że nie jest w stanie go dalej rozwijać, a nie zgłosił się do niego żaden kandydat na następcę. Prędkość wydawania nowych wersji była od lat bardzo niska.
15.03.2024 11:10
HexChat powstał jako fork programu XChat, linuksowego klienta IRC. Skupiał się na dostarczeniu wersji zgodnej z Windows, ponieważ oficjalne kompilacje XChat dla Windowsa były płatne (20 dolarów) - mimo dostępności kodu źródłowego. Wynikało to z dużego wysiłku potrzebnego do utrzymywania programu w formie niewymagającej olbrzymich zmian.
Wkrótce HexChat zaczął przyjmować także łatki niedotyczące Windowsów. W efekcie zainteresowanie drugim projektem wzrosło. Ostatnia wersja XChat pochodzi z 2010 roku.
Darmowy fork
Fork, wydany pod obecną nazwą w 2012 roku, powstał ze względu na brak komunikacji z opiekunem XChata - autor jego następcy wcale nie chciał utrzymywać nowego programu, zamiast tego wolał połączyć oba projekty, okazało się to jednak niemożliwe. Rozpoczął się więc niezależny rozwój, w rezultacie którego dodano obsługę ircv3 i unowocześniono proces budowania (usuwając wsparcie dla Windows XP).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wkrótce później pojawiły się natywne powiadomienia systemowe, a także wersja dla sklepu Microsoft Store, co zabawne - ponownie płatna. Zakup wariantu sklepowego został przedstawiony jako sposób na wpłacenie darowizny dla projektu. Jednocześnie dalej były dostępne klasyczne instalatory (EXE) oraz pakiet FlatPak. Ostatnią główną wersję (2.16) wydano w listopadzie 2021.
Brak czasu na licealne projekty
Wtedy też opiekun projektu ogłosił, że nie ma siły i czasu utrzymywać HexChata z taką samą starannością jak na początku - motywując to tym, że w liceum ma się znacznie więcej czasu na projekty hobbystyczne. Projekt miał już wtedy niemal 10 lat, czasu licealne więc dawno minęły. Szczególnie trudne do utrzymania i aktualizacji miały być buildy dla Windowsów - a więc jeden z głównych powodów, dla których projekt w ogóle powstał. Obecnie właściciel projektu HexChat - TingPing - zarchiwizował repozytorium na GitHubie i zachęcił do tworzenia forków.
TingPing pracuje obecnie w projektach GNOME oraz FlatHub i jest bardzo aktywny na GitHubie. HexChat był po prostu zbyt nisko na liście jego życiowych priorytetów. Zwłaszcza, że IRC znacząco stracił na popularności, wyparty przez Discorda i Matrix (XMPP nigdy nie zdołał się szerzej przebić).
Liczba aktywnie rozwijanych klientów IRC spadła (rozwijane są m.in. Smuxi i IceChat), multikomunikatory jak Pidgin i Thunderbird także stoją w miejscu pod względem IRC, a początkujący użytkownicy wykorzystują łatwy w obsłudze, webowy Mibbit. IRC będzie coraz bardziej niszowy i wykorzystywany przez użytkowników, którym niestraszne są programy konsolowe, jak irssi. Choć zapewne do końca pozostanie z nimi także mIRC, który podobnie jak sam HexChat, jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.
Zobacz także
Kamil J. Dudek, współpracownik redakcji dobreprogramy.pl