IBM pracuje nad własnym fontem – Helveticą na miarę XXI wieku

IBm ma już na koncie kilka projektów, które przeszły do historii, ale pierwszy raz firma tam ambitnie podeszła do typografii. Możemy już zobaczyć Plex, który być może będzie Helveticą XXI wieku.

IBM pracuje nad własnym fontem – Helveticą na miarę XXI wieku

IBM ma długą historię, ale przez ponad 100 lat działalności nie ma jeszcze żadnego poważnego dorobku typograficznego. Przez cały czas w użyciu była Helvetica – font znany i ceniony, ale nie dający IBM-owi indywidualnego charakteru, a ponadto prezentujący przestarzałe, modernistyczne wartości. Dlatego też Mike Abbink, projektant i dyrektor ds. kreowania marki, postanowił, że IBM potrzebuje własnego, współczesnego fontu. [img=67a7b62a-c7ec-40cc-9e29-6f9998d30e61][join][img=47ef74c4-35ad-4a12-9438-675e863a27a3][img=973f9e9d-7a32-47f9-87d9-74f85a3259f8]Rodzina Plex obejmie kroje szeryfowe, bezszeryfowe i o stałej szerokości. Projektanci zadbali też o wytyczne dotyczące prezentacji glifów na cyfrowych ekranach i skalowanie. Mamy do wyboru 8 grubości, co jest ukłonem w stronę ośmiu belek, tworzących aktualne logo firmy. Powstały także bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące wykorzystania fontów, łącznie z kolorystyką i szablonem hierarchii dla prezentowanych informacji. W efekcie otrzymaliśmy fonty łagodniejsze i przyjaźniejsze niż Helvetica, ale nadający się zarówno do druku, jak i oglądania na ekranie.

Obraz
Obraz

Plex będzie dostępny za darmo dla wszystkich, a autorzy zachęcają do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą być częścią dialogu między człowiekiem i maszyną. Nowe dzieło IBM-a nie jest oczywiście bez wad – krytykuje się między innymi wytyczne, by nie używać czarnego tekstu albo wątpliwą czytelność lżejszych krojów na ekranach o niskiej rozdzielczości. Dostępne już teraz pliki trzeba jednak traktować jako wersję testową. Plex zostanie oficjalnie wydany w przyszłym roku.

Zaprojektowanie fontu, który zawrze całą powojenną historię firmy, wymagało przejrzenia firmowego archiwum, ze szczególnym uwzględnieniem pracy Paula Randa, który zaprojektował dobrze dziś znane logo, złożone z ośmiu poziomych belek. Tu projektanci fontu znaleźli jedną z inspiracji – wyraźne krawędzie, będące dziełem inżynierii i miękkie, „humanistyczne” krzywe. Taka właśnie będzie rodzina fontów Plex, która ma zastąpić Helveticę.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)