Idealny komputer według Polaka. Na erę post-PC przyjdzie jeszcze poczekać?

Polski rynek komputerów i urządzeń mobilnych może być w pewnych aspektach dość nietypowy i interesujący, nieczęsto zdarzają się jego rzetelne badania, które dałyby szerszy obraz preferencji komputerowych cenionych w naszym kraju. Cieszący się wysoką wiarygodnością Instytut Badań Rynkowych i Statystyki zapytał o cechy komputerów, które są przez Polaków cenione najbardziej.

Idealny komputer według Polaka. Na erę post-PC przyjdzie jeszcze poczekać?

07.07.2015 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaskakująca może być sama metodyka badania. Z opublikowanego raportu wynika bowiem, że ankietowani nie mieli możliwości swobodnego wypowiedzenia się o cechach, które są dla nich najważniejsze. Pytania skonstruowano tak, aby grupa badanych mogła się raczej ustosunkować do przedstawianych opinii.

Trudno stwierdzić, aby wyniki badań były szczególnie zaskakujące. Największa liczba ankietowanych, bo aż 85%, uważa za jedną z najważniejszych cech komputera szeroko pojętą wydajność. Jak jednak można przekonać się na przykładzie popularności Windows Phone'a w Polsce, trudno stwierdzić czy odpowiadający na pytania IBRiS-u w tym przypadku nie postawili znaku równości pomiędzy wydajnością a płynnością działania interfejsu. 80% badanych potwierdziło, że ważną cechą komputera jest długi czas pracy na na jednym ładowaniu, natomiast 75%, obok kluczowych cech, wymienia szybki czas uruchamiania się, a także lekkość konstrukcji (62%) i wzornictwo (51%).

Ponad 60% badanych chętnie wybrałoby laptopa z ekranem dotykowym. Z informacji opublikowanych przez Intela, który był zleceniodawcą badania rynku, wynika jednak jasno, że Polacy chcą możliwe jak najwięcej, w imię zasady „dają, to bierz”. Dużo ciekawsze informacje można byłoby uzyskać pytając na przykład o to czy istotniejsza jest wydajność czy czas pracy na jednym ładowaniu.

Z raportu można oczywiście wyciągnąć dość ciekawe wnioski. Mimo coraz większej popularności interfejsów dotykowych, 60% badanych osób zadeklarowało chęć korzystania z hybrydowego laptopa. Biorąc pod uwagę usilne działania na przykład Microsoftu, który uczynił kompatybilność z interfejsami dotykowymi jednym z najważniejszych argumentów sprzedażowych Windowsa 8, trudno uznać taki wynik za sukces.

Polacy umiarkowanie cenią sobie także mobilność urządzenia – tylko co trzeci pytany posługiwałby się przy zakupie kryterium wagi komputera. W świetle faktu, że aż 85 ceni wydajność, trudno na polskim rynku wieszczyć popularność urządzeń hybrydowych, łączących funkcje tabletów i komputerów stacjonarnych. Jak widać, do zapowiadanej hucznie od lat ery post-pc, nad Wisłą podchodzi się z dużym dystansem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (57)