Intel ARC z serii Alchemist. Nie będzie blokad kopania kryptowalut
W wywiadzie dla Gadgets 360, dyrektorzy generalni Intela rzucili więcej światła na nadchodzącą premierę kart graficznych Intel ARC z serii Alchemist.
Karty graficzne Intel ARC z serii Alchemist będą pierwszymi samodzielnymi kartami graficznymi mającymi rywalizować z dotychczasowymi rozwiązaniami od AMD i Nvidii. Niedawno poznaliśmy wygląd nowej karty oraz przybliżoną specyfikację układów.
Premiera nowości jeszcze nie jest dokładnie znana, ale mówi się o pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku. Pojawienie się nowych kart graficznych zapewne pozytywnie wpłynie na aktualnie tragiczną sytuację rynkową.
Jednym z kluczowych pytań podczas wywiadu było, czy Intel planuje wprowadzenie programowego lub sprzętowego rozwiązania uniemożliwiającego, lub utrudniającego wydobywanie kryptowalut. Zgodnie z odpowiedzią Rogera Chandlera będącego dyrektorem generalnym ds. produktów i rozwiązań graficznych wynika, że Intel nie będzie wdrażał żadnego rodzaju ogranicznika.
Padły też pytania o dostępność nowych układów, ale Raja Koduri będący głównym architektem w dziale grafiki odpowiedział, że tak samo jak konkurencji nie jest w stanie obiecać wystarczającej dostępności produktów na aktualnie bardzo trudnym rynku.
Padło też zapytanie o technologię XeSS, które będzie odpowiednikiem DLSS od Nvidii. Przedstawiciel Intela wspomniał tylko, że firma współpracuje z kilkudziesięcioma studiami i liczy, że ich otwarte podejście do ekosystemu programistycznego się opłaci liczną kolekcją dużych tytułów już na premirę i szybko postępującą implementacją w dalszym okresie. Ponadto Roger Chandler wspomniał, że XeSS będzie wstecznie kompatybilne z układami graficznymi stosowanymi np. w procesorach z rodziny Tiger Lake.
Na koniec dowiedzieliśmy się, że Intel oficjalnie współpracuje partnerami w sprawie niereferencyjnych układów graficznych. Niebiescy, aby przyspieszyć proces dostarczyli partnerom projekt karty referencyjnej.
Dzięki temu producenci pokroju np. Asusa, czy MSI mają miesiące na dokładne zaprojektowanie autorskich projektów, ale nieznanym jest fakt, czy Intel tak samo jak Nvidia zabrania partnerom ingerować w pewne elementy układu.