iPad jednak nie zastąpi komputera. Adobe kończy z dotykowym Photoshopem
FIrma Adobe powiadomiła o nadchodzącym zakończeniu wsparcia dla aplikacji Photoshop Touch. Twórcy aplikacji w końcu zorientowali się, że przenoszenie możliwości desktopowego programu na małe ekrany dotykowe nie ma sensu. Nie oznacza to oczywiście, że użytkownicy tabletów zostaną pozbawieni narzędzi do tworzenia.
Photoshop Touch nie będzie już rozwijany, a 28 maja zniknie ze sklepów z aplikacjami. Osoby, które za niego zapłaciły, wciąż będą mogły go pobrać, korzystając z historii zakupów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że aplikacja nie będzie już aktualizowana, nie zostanie przystosowana do kolejnych wersji systemów i nie zostaną naprawione istniejące błędy.
Decyzja została uzasadniona trudnościami z przeniesieniem funkcji, możliwości i sposobu pracy w Photoshopie na małe urządzenia i ekrany dotykowe. Istnienie rozdmuchanej i drogiej aplikacji mobilnej trudno uzasadnić, a jeszcze trudniej jej używać. Rozwijanie takiej aplikacji stanowi ogromne wyzwanie, zaczynając od opracowania intuicyjnego interfejsu, na optymalizacji kodu kończąc.
Poza tym, żeby pracować w Photoshopie Touch, trzeba mieć jakiś materiał. Okazało się, że przenoszenie zdjęć z telefonu i projektów do dokończenia z komputera jest większym problemem, niż można było się spodziewać. W czasach przed Creative Cloud, kiedy powstał Photoshop Touch, wymagało to zdecydowanie zbyt dużo kombinowania z plikami.
Photoshop Touch nie będzie już rozwijany, ale Adobe nie zamierza odpuścić urządzeń mobilnych. W przygotowaniu są już kolejne aplikacje, które będą mniejsze i bardziej wyspecjalizowane, a przy tym będą bezproblemowo pracowały z Creative Cloud i wykorzystają Creative SDK. Będą łatwiejsze w obsłudze, więc nie tylko eksperci od Photoshopa będą w stanie ich używać. Firma Adobe ma nadzieję w ten sposób dać narzędzia rozbudzające kreatywność użytkownikom, którzy wcześniej w ogóle by nie pomyśleli o korzystaniu z jej rozwiązań.
Kierunek, w którym będzie rozwijane portfolio mobilne już został wytyczony przez obecne w sklepach aplikacje pokroju Photoshop Mix, Photoshop Sketch, Shape CC i Brush CC. Każda z nich jest łatwa w obsłudze, niedroga i doskonale wywiązuje się ze swojego zadania, wykorzystując przy tym możliwości urządzenia, na którym działa. Oto próbka nowych możliwości aplikacji do retuszu, nad którą pracuje Adobe.
Sneak peek of an early prototype of Adobe’s mobile retouching
Oczywiście można upatrywać tu kolejnego podstępu, który ma zachęcić użytkowników do przesiadki na Creative Cloud. Jednak gdyby chodziło tylko o to, wystarczyłoby zintegrować aplikację Photoshop Touch z usługą. Intencją firmy jest nie tylko przekonanie obecnych użytkowników do swojej chmury, ale też pozyskiwanie nowych – także z pokolenia, które dorasta mając pod ręką smartfony i tablety, a nie gwasze, wycinanki i plastelinę.