iPhone 11. Ponad 10 proc. Amerykanów twierdzi, że zrobiłoby debet, aby kupić nowy model
W USA kochają iPhone'y. Jak bardzo? Tak, że 1 na 10 Amerykanów jest gotów zrobić debet na koncie bankowym, aby tylko kupić nowy model – wynika z badania ankietowego WalletHub.
WalletHub jest agregatorem usług finansowych, więc trzeba wziąć pewną poprawkę na to, że skupia ludzi zainteresowanych tego rodzaju ofertami. Niemniej wyniki sondy nie pozostawiają najmniejszych złudzeń. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-23 sierpnia na grupie ponad 1600 użytkowników serwisu. I dowodzi tego, jak ważnym sprzętem dla wielu Amerykanów jest iPhone.
Wprawdzie chęć zakupu iPhone'a 11 zadeklarowało 28 proc. mniej osób niż iPhone'a XS w roku ubiegłym, ale jednocześnie 1 na 5 ankietowanych odpowiedział twierdząco na pytanie, czy posiadanie nowego modelu jest koniecznością. Dwukrotnie większa grupa uznała z kolei, że warto dopłacić 200 dol., aby kupić urządzenie Apple'a zamiast takiego z Androidem. Trochę nieoczekiwanie, nie oznacza to jednak, że cena nie gra najmniejszej roli.
Szastanie pieniędzmi to mit
Telefon w cenie 2 tys. dol. kupiłoby tylko 2 proc. sondowanych, a 1 tys. dol. – 18 proc. Idąc dalej, 500 dol. wyłożyłoby 32 proc., natomiast 300 dol. – 48 proc. Przy czym aż 94 proc. osób przyznało, że współczesne smartfony są zbyt drogie, 47 proc. osób odpowiedziało wprost, że cena powstrzymuje ich przed zakupem, a 38 proc. określiło cenę jako najważniejszy wykładnik wyboru.
Z cenami związana jest też pewna ciekawostka demograficzna. Otóż milenialsi są skłonni zapłacić, średnio, 41 proc. więcej niż pokolenie starsze, urodzone w latach 46-64.
Kredycik na iPhone'a? Bardzo chętnie
Niemniej bardziej może szokować to, że 1/10 badanych chce pieniądze pożyczyć, aby nowego iPhone'a mimo wszystko kupić. Przypomina to o raporcie Krajowego Rejestru Długu, wedle którego młodzi Polacy chętnie biorą drogie smartfony na abonament, a później mają problem ze spłacaniem rachunków. Nikt tu nie oskarża o złe chęci, ale jak widać, życie ponad stan to zjawisko globalne. Dotyczy także, wydawałoby się, bogatego społeczeństwa amerykańskiego.
Z pełnymi wynikami ankiety WalletHub możecie zapoznać się na poniższej infografice. Jest tam też kilka ciekawostek dotyczących przyczyny wymiany telefonu.