Jak być bezpiecznym w sieci? Według ekspertów wystarczy przestrzegać 5 zasad

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa i z tej okazji specjaliści z firmy Fortinet chcą dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, by uświadamiać ich, że w dzisiejszych czasach nie mogą w tym temacie pozostawać bierni. Eksperci zwracają uwagę na ulegającą ciągłym zmianom odpowiedzialność, jaka spoczywa głównie na osobach pracujących zdalnie. Jak zaznaczają, czasy w których za bezpieczeństwo odpowiedzialne były tylko zespoły IT w firmach już minęły i dziś każdy zatrudniony powinien być świadomy istniejących zagrożeń i właściwie się przed nimi zabezpieczać.

Jak być bezpiecznym w sieci? Według ekspertów wystarczy przestrzegać 5 zasad
Oskar Ziomek

By ułatwić odnalezienie się w tej sytuacji (szczególnie osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w przypadku pracy zdalnej), stworzono listę pięciu zasad, których przestrzeganie na co dzień powinno zagwarantować wszystkim spokój podczas poruszania się w cyberprzestrzeni. Firma Fortinet zaznacza, że nie warto ich bagatelizować, bo jak wynika z jej badań, aż 95 procent firm działających w Polsce doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat.

Korzystając z internetu, a w szczególności podczas pracy zdalnej należy więc przede wszystkim korzystać z bezpiecznych punktów dostępu i oprogramowania ochronnego. Mile widzianym dodatkiem będzie przy tym stosowanie oprogramowania VPN, dzięki któremu ruch sieciowy zostanie dodatkowo zaszyfrowany. Druga zasada polega na stworzeniu osobnej sieci do pracy: Odrębna sieć oddzieli poufne firmowe zasoby od prywatnych danych powiązanych np. z kontami w serwisach do gier online czy inteligentnymi urządzeniami domowymi. Nawet w przypadku ataku haker nie będzie mógł wykorzystać prywatnych aplikacji i urządzeń jako punktów wejścia do sieci i systemów firmowych – radzi Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce.

Po trzecie należy pamiętać o regularnej aktualizacji urządzeń, aplikacji i systemów. W ten sposób użytkownicy unikną ataków, które wykorzystują znane luki bezpieczeństwa, bo te są na bieżąco łatane właśnie dzięki aktualizacjom. Czwarta zasada dotyczy haseł i tu zaleca się stosowanie silnych i złożonych kombinacji, które zawierają liczby i znaki specjalne. Ponadto to samo hasło nie powinno być stosowane więcej niż w jednym miejscu, natomiast na wszystkich kontach i urządzeniach warto również uruchomić uwierzytelnianie dwuetapowe, co znacznie utrudni proces ewentualnego przejęcia konta przez atakującego.

Piąta zasada dotyczy ostrożności z e-mailami. Poczta elektroniczna okazuje się dzisiaj jednym z popularniejszych narzędzi w rękach przestępców, którzy wykorzystują łatwowierność adresatów, zachęcając ich do pobierania zainfekowanych załączników wiadomości. Zagrożenia kryją się jednak także np. na stronach docelowych, gdzie prowadzą przesyłane linki. W sieci warto stosować się do zasady ograniczonego zaufania (...) Treść wiadomości wysłanej przez cyberprzestępcę często zawiera błędy językowe, dlatego dobrze jest zwrócić na to uwagę podczas czytania (...) Warto najpierw skontaktować się bezpośrednio z nadawcą i zweryfikować, czy rzeczywiście wysyłał do nas wiadomość – dodaje Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

Stosowanie się do tej serii zasad powinno wejść w krew każdemu pracownikowi i użytkownikowi internetu, który dba o swoje bezpieczeństwo. Na koniec zwraca się jeszcze uwagę na konieczność uświadamiania pracowników o dostępnych metodach reagowania na potencjalne ataki. Wszyscy powinni wiedzieć, do kogo mogą zadzwonić i o dowolnej porze poprosić go o pomoc. Szybka reakcja jest bowiem kluczem do powstrzymania ataku przed zwiększaniem jego zasięgu w firmie.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (75)