Jak działa dwuskładnikowe uwierzytelnienie i jakie płyną z tego korzyści?

W dobie zwiększonej aktywności cyberprzestępców, szczególnie ważne jest dbanie o rozpowszechnianie informacji o metodach zabezpieczania się w sieci. Jedną z nich jest stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Uważaj, kiedy logujesz się do nieznanych stron internetowych.
Uważaj, kiedy logujesz się do nieznanych stron internetowych.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | terovesalainen

27.10.2023 12:57

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (ang. Two-Factor Authentication, 2FA), które nazywa się też logowaniem dwuetapowym, to rozwiązanie, które jest coraz powszechniejsze. Spotkać się z nim można między innymi w bankowości internetowej czy podczas korzystania z platform rządowych, ale coraz częściej jest ono także stosowane w serwisach z mniej wrażliwymi danymi, jak na przykład sklepy internetowe czy serwisy społecznościowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to rozwiązanie, która pozwala podwójnie zabezpieczyć dostęp do informacji w internecie. Wymaga ono bowiem dwóch czynników, czyli:

  • czynnika wiedzy, czyli czegoś, co użytkownik wie. Może być to hasło, kod PIN czy odpowiedź na pytanie zabezpieczające;
  • czynnika posiadania, czyli czegoś, co użytkownik posiada. Jest to uwierzytelniające urządzenie fizyczne. Może być nim smartfon, token uwierzytelniający czy karta magnetyczna.

W praktyce proces logowania 2FA polega zazwyczaj na wpisaniu loginu i hasła w danym serwisie w taki sam sposób, jak ma to miejsce w standardowych rozwiązaniach. Różnica polega jednak na tym, że zanim użytkownik otrzyma dostęp do treści, musi skorzystać z drugiego urządzenia, które potwierdzi jego tożsamość. Może odbyć się to na przykład przy użyciu kodu SMS wysłanego na telefon komórkowy. Inną możliwością jest zatwierdzenie logowania w aplikacji mobilnej (rozwiązanie to bywa stosowane w bankowości elektronicznej).

Korzyści ze stosowania uwierzytelniania dwuskładnikowego

Podstawową zaletą, która płynie z korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego, jest dużo lepsze zabezpieczenie dostępu do serwisu. Powszechność działania cyberprzestępców, a także ich skuteczność w wykradaniu danych sprawiają, że sama ochrona przy użyciu hasła i loginu może nie gwarantować pełnego bezpieczeństwa, szczególnie wówczas, gdy jedno hasło wykorzystywane jest w większej liczbie serwisów, aplikacji czy usług internetowych.

Aby cyberprzestępca uzyskał dostęp do treści chronionych przy wykorzystaniu metody logowania dwuetapowego, musiałby albo wykraść czynnik posiadania, na przykład telefon komórkowy, albo przejąć nad nim kontrolę. To właśnie dlatego cyberprzestępcy często nakłaniają potencjalne ofiary przestępstw na instalowanie na smartfonach aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Pozwala ona w łatwy sposób odczytać informacje z urządzenia i wykorzystać je na szkodę pokrzywdzonej osoby.

Czy 2FA gwarantuje bezpieczeństwo?

Żadne rozwiązanie nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed cyberprzestępcami. Biorąc jednak pod uwagę, że w obecnych czasach w zasadzie każdy użytkownik internetu posiada też smartfona, dwuskładnikowe uwierzytelnianie może być bardzo prostym sposobem na znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sieci. Warunkiem jest stosowanie się do podstawowych zaleceń dotyczących cyberbezpieczenstwa.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nikt nie wszedł w posiadanie informacji dotyczących logowania się na konto. Login, hasło czy numer PIN powinny być znane wyłącznie osobom, które są upoważnione do korzystania z danego konta czy platformy. Po drugie – urządzenie, które służy do autoryzacji, musi być odpowiednio zabezpieczone. Telefon powinien mieć odpowiednio długie, regularnie aktualizowane hasło. Jeśli smartfon służy do potwierdzania tożsamości, powinniśmy szczególną uwagę poświęcać na to, by go nie zgubić – nie zostawiać bez kontroli i nie tracić go z zasięgu wzroku jeśli znajdujemy się poza domem.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
bezpieczni w siecibezpieczeństwointernet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)