Jak obniżyć pobór mocy kart Radeon? Wystarczy włączyć funkcję VRR
Jak obniżyć pobór mocy komputera? Redaktorzy serwisu ComputerBase wpadli na ciekawy pomysł - włączenie technologii VRR (Variable Refresh Rate) pozawala znacząco obniżyć odczyty w spoczynku dla konfiguracji z kartami graficznymi Radeon RX 6000 i RX 7000.
01.08.2023 | aktual.: 01.08.2023 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Serwis ComputerBase przeprowadził testy poboru mocy kart graficznych Nvidia GeForce, AMD Radeon i Intel Arc w różnych scenariuszach. W nowej procedurze wykorzystano monitor 4K o odświeżaniu 144 Hz, który pozwala na wykorzystanie funkcji VRR (Variable Refresh Rate).
Variable Refresh Rate (czyli też Adaptive Sync, FreeSync lub G-Sync) to technologia zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która odpowiada za dostosowanie częstotliwości wyświetlania obrazu do liczby klatek generowanych przez układ graficzny. Funkcja pozwala zmniejszyć opóźnienia w wyświetlanym obrazie i zapobiega tzw. rozdzieraniu klatek, co przekłada się na lepsze wrażenia z rozgrywki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niższy pobór mocy kart graficznych Radeon
W przypadku kart graficznych Radeon funkcja VRR działała nawet na pulpicie (w trybie, gdy komputer był w stanie spoczynku). Wyniki testów okazały się zaskakujące.
Okazuje się, że włączenie funkcji VRR na pulpicie pozwala znacząco obniżyć pobór mocy kart graficznych w trybie spoczynku. W przypadku modelu Radeon RX 7900 XTX odczyty przy jednym monitorze spadły ze 104 do 20 W (o 81 proc.), a przy dwóch ze 105 do 30 W (o 71 proc.). Duża różnica dotyczy także starszych modeli - Radeon RX 6800 XT odnotował spadek poboru mocy z 43 do 9 W (o 79 proc.) przy jednym monitorze (przy dwóch nie odnotowano różnicy), a Radeon RX 6700 XT spadek z 34 do 8 W (o 76 proc.).
Na ten moment nie wiadomo skąd wynika różnica w odczytach poboru mocy (redaktorzy zwrócili się w tej sprawie do producenta i czekają na odpowiedź), ale wyniki były powtarzalne także dla innych monitorów z funkcją VRR. Wartości wracały do poprzedniego stanu, gdy funkcja VRR została wyłączona w sterownikach.
Warto zaznaczyć, że włączenie funkcji VRR nie miało znaczącego wpływu na karty graficzne Nvidia GeForce i Intel Arc. W niektórych przypadkach odnotowano nawet nieznaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl