Jak Polacy korzystają z Internetu? 82% domów ma łącze, 60% osób ma smartfon

Jak Polacy korzystają z Internetu? Łącze ma już 82% gospodarstw domowych, coraz więcej osób ma smartfony, w Sieci głównie czytamy wiadomości i korespondujemy przez e-mail.

Jak Polacy korzystają z Internetu? 82% domów ma łącze, 60% osób ma smartfon

08.03.2018 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczny raport „Jak korzystamy z Internetu?”, w którym ujęte zostały nawyki polskich internautów i nieco statystyk z Europy. Możemy dowiedzieć się między innymi, że w Polsce 82% gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu, z czego 78% ma łącze szerokopasmowe. Statystyki są niezłe, ale wciąż pozostajemy za średnią europejską (odpowiednio 87 i 85%). Jesteśmy nieznacznie za Czechami, na podobnym poziomie są Słowenia i Węgry. Liderem niezmiennie jest Holandia, gdzie szerokopasmowe łącze ma 98% domów.

Obraz

Dlaczego Polacy nie chcą korzystać z Internetu? Najczęściej wymienianym powodem jest brak takiej potrzeby, ale jego popularność spadła od ubiegłego roku. Więcej osób przyznało się, że nie ma odpowiednich umiejętności, nieznacznie wzrosła też niechęć do tego medium. Z danych GUS można też wywnioskować, że Internet – mniej osób uważa ceny abonamentów i sprzętu za przeszkodę w korzystaniu z globalnej sieci.

Do najpopularniejszych zajęć wciąż należy czytanie wiadomości (60,3%) i korzystanie z poczty elektronicznej (59,8%). Trzecią pozycję zajęło wyszukiwanie informacji o towarach i usługach (58,4%), a więc sprawdzanie opinii i porównywanie cen. Choć serwisy społecznościowe budzą mieszane uczucia, zainteresowanie nimi w Polsce także rośnie.

Obraz

Największy wzrost w ostatnim roku zaliczyło umieszczanie w Internecie własnych treści (z 15,3 do 22,3%) i wyszukiwanie informacji związanych ze zdrowiem. Ta praktyka jest także w czołówce najpopularniejszych zajęć polskich internautów, mimo że jest ryzykowna. Przyczyn może być kilka – od zamiłowania do suplementów diety i wynajdowania schorzeń po opłakany stan polskiej służby zdrowia.

Raport daje też wgląd w popularność smartfonów w grupach wiekowych. Liczby zostały porównane z wynikami ankiet z 2014 roku. W przedziale od 16 do 44 lat smartfon ma da razy więcej osób niż 3 lata temu. W grupie osób między 16 i 24 rokiem życia smartfon ma aż 91,5% Polaków.

Obraz

Osoby po 45 roku życia także coraz częściej korzystają ze smartfonów, ale w tych grupach nie ma aż tak dużej penetracji. Zaawansowane urządzenie mobilne ma połowa 50-latków i niecałe 15% osób po 65 roku życia. Ogólem takie urządzenie ma prawie 60% ankietowanych.

Obraz

Na koniec warto zwrócić uwagę na relatywnie nową sekcję w raporcie. GUS zbadał, ile osób korzysta z „ekonomii współdzielenia”, a więc organizowania wspólnych przejazdów, wynajmowania samochodów lub współdzielenia mieszkań przez aplikacje i strony. Ogółem do takich usług (Airbnb, BlaBlaCar, Vozilla) przekonało się 15% internautów przy szukaniu zakwaterowania i 6,2% w kontekście transportu. Nie trzeba chyba dodawać, że największą popularnością cieszą się w dużych miastach. Po części odpowiada za to moda i chęć zobaczenia świata, ale w kwestii wspólnych przejazdów bądź pożyczania samochodów decydować mogą czynniki ekonomiczne – OC nie chce tanieć i parkować coraz trudniej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (40)