Jak zrobić backup Windows i bezpiecznie odtwarzać kopie zapasowe?
Backup systemu Windows, czyli przygotowanie łatwej do odtworzeniakopii zapasowej, może uratować nam skórę w wielu wypadkach. Czy tonieudana aktualizacja, czy atak złośliwego oprogramowania, czyawaria po próbach optymalizacji – mając backup pod ręką możemyprzywrócić komputer do pracy w ciągu kilku minut, a nie wielugodzin, jakie zająć może ponowna instalacja i konfiguracjaWindowsa. Z tego poradnika dowiecie się, jak taką kopię zapasowąłatwo sobie przygotować i przestać się martwić, że np.instalując Linuksa zepsujemy sobie Windowsa.
03.03.2017 | aktual.: 22.05.2018 12:42
Przeznaczone do zastosowań domowych systemy Microsoftu nie mają dobrychwbudowanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych, dlategoskorzystamy z niezależnego, darmowego (do zastosowań domowych) narzędzia MacriumReflect Free – znajdziecie je w naszej bazie oprogramowania.Narzędzie jest dość duże (kilkumegabajtowy instalator pobierzejeszcze nawet ponad 800 MB danych, w tym komponent Windows PE),ale w zamian wygodne i proste w obsłudze.
W trakcie instalacji program poprosi o rejestrację kopii –podanie imienia, nazwiska i adresu e-mail. Nie jest to jednakkonieczne, Macrium działa i bez tego. Wystarczy kliknąć Next iprzejść dalej, a po pierwszym uruchomieniu w oknie z ponownympytaniem o rejestrację kliknąć przycisk Do not remind me.
Kreator nośnika ratunkowego
Przed rozpoczęciem pracy Macrium Reflect zaproponuje stworzenienośnika ratunkowego, dzięki któremu będziemy mogli odtworzyćsystem z kopii zapasowej. Zaproponowane ustawienia są dostosowane dosystemu operacyjnego i komputera, z którego korzystamy, tak więc nic tu nietrzeba zmieniać. Dostajemy zestaw sterowników, które pozwolą uruchomić środowisko Windows PE z pendrive'a na naszej maszynie.
Należy więc jedynie podłączyć pendrive do komputera i klikając Next wybrać go jako miejsce doceloweinstalacji środowiska Windows PE.
Warto zaznaczyć też flagęEnable multitboot support – przyda się nam, jeśli będziemychcieli korzystać z wielu systemów operacyjnych na dysku.
Komunikat Windows PE USB Rescue Media successfully created upewnianas, że wszystko poszło dobrze. Możemy zamknąć okno i zająćsię robieniem kopii zapasowej.
Tworzenie kopii zapasowej systemu
Ekran interfejsu Macrium Reflect pokazuje w głównym panelu listędostępnych w systemie dysków/partycji. W pasku bocznym z lewejstrony jest zaś lista skrótów operacji, które można wykonaćoraz dokładne informacje o zaznaczonej partycji. Nad głównympanelem widzimy zaś zakładki pozwalające przełączyć siępomiędzy narzędziem tworzenia kopii zapasowej, listą plików,kopii oraz harmonogramem kopii.
Kopie zapasowe najlepiej wykonać na zewnętrznym dysku USB, chybaże ktoś ma wciąż nagrywarkę optyczną i chce się męczyć zżonglowaniem płytami DVD. Osoby, które mają np. dysk sieciowy(NAS), mogą oczywiście wykorzystać udostępnione przez niegozasoby sieciowe, tworzenie kopii będzie po prostu trochę dłużejtrwało. Załóżmy jednak, że wykorzystamy zewnętrzny dysk.
Po podłączeniu zewnętrznego dysku do komputera należyzaznaczyć wszystkie partycje, które będziemy chcieli zachować wkopii zapasowej i kliknąć przycisk Image this disk. W następnymoknie trzeba wskazać miejsce docelowe, w którym zostanie utworzonyfolder z kopią.
W ustawieniach zaawansowanych (Advanced options) zwykle nie trzebaniczego zmieniać, choć jeśli chcemy możemy tam np. zmienićpoziom kompresji czy ustawić opcję zachowania nieużywanychsektorów (pozwoli to odzyskać skasowane pliki z takiego backupu).
Kliknięcie Next spowoduje wyświetlenie ekranu harmonogramu,dzięki któremu można zestawić tworzenie kopii zapasowych wregularnych odstępach czasu. Jeśli nie potrzebujemy takiejautomatyzacji, wystarczy kliknąć Next, aby przejść do ekranupodsumowania, który pokaże nam partycje do zachowania w kopii iilość miejsca, jaka będzie na to potrzebna. Kliknięcie Finish rozpoczyna tworzenie kopii zapasowej.
Menu rozruchowe Macrium
Opisywany tu program pozwala utworzyć własne menu rozruchowe, które jest znacznie lepsze od tego, co oferuje domyślnie Windows. Nie tylko radzi ono sobie z wieloma systemami operacyjnymi, ale pomoże nam w odzyskaniu systemu w razie awarii, pozwala też łatwo przejść do ekranu UEFI.
Aby zainstalować takie menu, należy kliknąć w pasku bocznym pozycję Other Tasks, i tam wybrać opcję Add a boot menu option to start the Reflect recovery environment.
W następnym oknie dostaniemy do wyboru środowiska Windows PE:
- No menu – nie będzie menu
- Windows PE 3.1 menu – dla Windowsa 7
- Windows PE 4.0 menu – dla Windowsa 8
- Windows PE 5.0 menu – dla Windowsa 8.1
- Windows PE 10.0 menu – oczywiście dla Windowsa 10
Wybieramy opcję w zależności od posiadanego systemu i przechodzimy dalej – jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, program zapyta, czy chcemy utworzyć środowisko Windows PE. Jako że jest to konieczne przed instalacją, zgadzamy się i akceptujemy przedstawioną listę sterowników.
Następny ekran pozwala zmienić ustawienia obrazu Windows PE, ale to funkcje dla zaawansowanych – nam wystarczy kliknąć Finish. To wszystko, teraz po starcie komputera będziemy mogli uruchomić wygodne środowisko ratunkowe.
Korzystając z niego bardzo łatwo można odtworzyć system z posiadanego backupu. Wystarczy podłączyć dysk z kopią zapasową, wybrać z paska bocznego Restore Task opcję Browse for an image or a backup file to restore, znaleźć kopię – i kliknąć wyświetlony wówczas na liście link Restore Image.
Odtworzenie kompletnego Windowsa w ten sposób zajmuje kilka minut, a nie kilka godzin.