Jaka jest polska internautka?

Dziś w kalendarzu Dzień Kobiet. Święto niekiedy budzi kontrowersje, a czasami nawet sprzeciw, ale jednak w kalendarzu jest, więc napiszę coś o kobietach. Dodatkową ku temu motywacją jest miłe dla oka, okolicznościowe logo Google.

Według badań Megapanelu i Gemiusa, najwięcej z Internetu korzystają Polki w wieku 25-34 lata (29%) i 15-24 lata (27%). W życiu młodych kobiet nauka miesza się z rozrywką — uczennice stanowią (jak łatwo się domyślić) połowę użytkowników serwisów z materiałami szkolnymi oraz typowo rozrywkowych. Dziewczyny w wieku 15-24 lata stanowią również największy procent użytkowniczek na stronach kierowanych do młodzieży marek odzieżowych. Z wiekiem zainteresowania się zmieniają — Polki w wieku 25-34 lata korzystają raczej z serwisów dotyczących macierzyństwa i sklepów internetowych. Starsze koleżanki z grupy 35-44 lata dominują wśród odwiedzających strony znanych marek, sieci sklepów odzieżowych i firm kosmetycznych.

Według PBI kobiety najwięcej czasu, bo ponad godzinę, spędzają na stronach Onetu, chętnie też zostają na dłużej na YouTube i Facebooku i Wirtualnej Polsce. Prawie godzinę przeciętna Polka jest w stanie spędzić również na Wikipedii, dobreprogramy niestety zainteresowaniem kobiet zbytnio się nie cieszą. Według raportu „Finanse i plany finansowe internautów” 46% korzystających z Internetu Polek poszukuje w Sieci informacji na temat usług bankowych. Z kolei raport eCommerce 2011 mówi nam, że kobiety lubią zakupy przez internet, gdyż są one tańsze (42%) i zajmują mniej czasu (16%). A skoro o zakupach mowa, BPI informuje, że kobiety tak samo chętnie płacą za gry w sieci, jak ich koledzy. Ale podczas gdy mężczyźni chętnie kupują dodatkowe opcje i przedmioty w grach, kobiety wolą te fundusze przeznaczyć na dostęp do seriali lub programów telewizyjnych.

Jeśli zaś chodzi nie o statystyczne kobiety, a o kobiety dla technologii wyjątkowe, nie mogę nie wspomnieć tu o kilku ważnych postaciach. Na początku do głowy przychodzi wszystkim zapewne pierwsza programistka — Ada Lovelace — ale nie tylko ona miała ogromny wpływ na historię komputerów. Greta Herman (1901-1984) w swoim bogatym portfolio prac matematycznych i dotyczących mechaniki kwantowej miała również podstawy algebry dla komputerów. Pierwszy kompilator również wyszedł spod ręki kobiety — Grace Hopper (1906-1992) — którą nazywa się Matką COBOL-a. W 1951 roku opracowała ona A-0 (Arithmetic Language version 0) dla komputera UNIVAC I. Warto też wspomnieć o Jean E. Sammet (1928- ), która jako pierwsza zaczęła kategoryzować języki programowania i stworzyła język FORMAC. O Hedy Lamarr (1913-2000) słyszeli wszyscy miłośnicy starego kina, ale kto wie, że pracowała ona również przy szerokopasmowych systemach przesyłania sygnałów i w 1942 roku opatentowała swoje rozwiązania? Jest jeszcze Jeri Ellsworth (1974- ), która bez formalnego wykształcenia w tym kierunku zaprojektowała układ Direct-to-TV dla C64. A to tylko ułamek kobiet, które pracowały lub pracują z komputerami i technologią, i które coś wniosły do świata technologii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)