Janus Proxy w Firefoksie: Mozilla pozazdrościła Operze trybu Turbo
Opera Turbo była pierwszą usługą, która pozwoliłaużytkownikom przeglądarek na łatwe przyspieszenie ruchu sieciowegoi zaoszczędzenie na transferze. Włączając Turbo, użytkownikzamiast łączyć się bezpośrednio z serwerami WWW, łączył sięz pośredniczącym serwerem Opery, który w odpowiedzi na zapytaniazwracał mu skompresowane kod strony i zdjęcia. Nad czymś bardzopodobnym pracuje teraz Mozilla – rozwijane pod nazwą Janus Proxyrozszerzenie pozwoli użytkownikom Firefoksa na łatwe skorzystanie zkompresującego dane proxy, które pod względem efektywnościwygląda na lepsze od rozwiązania Opery.
Jeśli korzystacie z desktopowego Firefoksa 33 i nowszych wersjitej przeglądarki (kanały wydawnicze Nightly i Aurora), lubmobilnego Firefoxa 32, to już możecie zainstalować rozszerzenieJanusProxy Configurator. Pozwala ono na wykorzystanie serwerakompresująco-buforującego na bazie protokołu SPDY, który będziedziałał jak pośrednik pomiędzy użytkownikiem a Internetem,kompresując obrazki, tekst, niektóre typy strumieni danych iprzyspieszając komunikację między serwerem a przeglądarką.Korzystanie z niego jest banalnie proste – po zainstalowaniurozszerzenia, w pasku narzędziowym przeglądarki pojawia siędodatkowy przycisk z rozwijanym panelem, w którym możemy włączyćJanus Proxy i sprawdzić statystyki ruchu.
Programiści Mozilli wyjaśniają na łamach wiki projektu, żeJanus został tak skonfigurowany, by nie pogarszać jakościobrazków, więc nie ma co się spodziewać znaczących efektówwobec już mocno skompresowanej grafiki. Jednak już po pierwszychtestach z popularnymi stronami głównymi popularnych portali widaćniezłe efekty. Wczytanie głównej strony Onetu przez Janusapozwoliło na zaoszczędzenie 22%, a Wirtualnej Polski 24%. To wwielkościach bezwzględnych sporo, biorąc pod uwagę, jak duże sądziś strony główne serwisów WWW.
Wygląda na to, że Janus jest obecnie najbardziej zaawansowanymserwerem pośredniczącym tego typu. Jego najnowsza wersja przynosinie tylko kompresję tekstu i grafiki, ale też automatycznekonwertowanie animowanych GIF-ów do webowego wideo i blokowaniereklam. W najbliższych miesiącach Mozilla chciałaby wprowadzićtakie mechanizmy jak automatyczne formatowanie witryn pod kątemłatwości ich czytania, prerenderowanie stron na podobieństwo OperyMini, czy też adaptacyjne strumieniowanie wideo.
Dzięki temu Firefox z Janusem staje się przeglądarką, któramoże śmiało konkurować z Operą w trybie Turbo zarówno podwzględem efektywności kompresji danych jak i przyspieszaniakomunikacji (po przełączeniu w tryb optymalizacji pod kątemzmniejszenia opóźnień).