Jednolity Plik Kontrolny: za bat fiskusa na nieuczciwych przedsiębiorców zapłacą wszystkie firmy

Szykuje się sporo pracy dla twórców oprogramowaniaksięgowo-finansowego, a to za sprawą Jednolitego Pliku Kontrolnego(JPK). Tak nazywa się nowy format danych, który ma pozwolićfiskusowi skuteczniej nadzorować przedsiębiorców. Na każdeżądanie urzędnika prowadzący działalność gospodarczą będziemusiał wygenerować plik z danymi, obejmującymi księgi rachunkowe,podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów,wyciągi bankowe, dane z magazynu, ewidencję zakupu i sprzedaży VAToraz faktury VAT. Uchwalone w zeszłym roku przepisy wprowadzały tenobowiązek od lipca 2018 roku, ale w ostatni piątek Sejm wszystkozmienił. Już teraz polskie firmy muszą przygotować się nadodatkowe, niemałe koszty, bo ustawodawca nie tylko przyspieszyłwprowadzenie JPK, ale też chce, by dane z ewidencji VAT byłydostarczane fiskusowi automatycznie, co miesiąc.

Jednolity Plik Kontrolny: za bat fiskusa na nieuczciwych przedsiębiorców zapłacą wszystkie firmy

Małym i średnim przedsiębiorcom zostało niewiele czasu. Dokońca tego roku będą musieli zaktualizować swoje oprogramowanieksięgowe, gdyż pierwszy raz dane z ewidencji VAT będą musieliwysłać już za styczeń 2017, tj. do 25 lutego. Od 1 lipca 2018roku będą zaś musieli dostarczać na każde żądanie urzędnikaswoje dane w formacie JPK.

Mikroprzedsiębiorcom zostało nieco więcej czasu – dane zewidencji VAT będą musieli przesyłać od stycznia 2018, natomiast1 lipca 2018 roku i ich obejmie obowiązek udostępniania danych wformacie JPK. W ten sposób fiskus obejmie wspomniane grupy takimsamym obowiązkiem, jaki został narzucony dużym przedsiębiorcomjuż od lipca tego roku.

Początkowo miało to wyglądać inaczej, JPK na żądanie iewidencję VAT automatycznie dostarczać mieli jedynie duziprzedsiębiorcy, ale ostatecznie posłowie zdecydowali sięprzykręcić śrubę polskiemu biznesowi. Bez jakiejkolwiekkonsultacji z zainteresowanym środowiskiem przeszła poprawkaautorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która wprowadziła wyżejwspomniane obowiązki także na tych mniejszych.

Eksperci szacują, że walka z tzw. „wyłudzeniami VAT”oznaczać będzie dla podatników spore koszty, w wypadku dużychfirm sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – choćto zależy od specyfiki działalności. Jeśli komuś się niespodoba nowy obowiązek, to niech zapozna się z art. 80 kodeksu karnegoskarbowego. Za niedostarczenie ewidencji grozi grzywna w wysokoścido 3 mln złotych, zaś za minięcie się w niej z prawdą – do 6mln złotych.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (107)