Jurek, czyli autonomiczne auto stworzone przez polskich studentów

Samochody poruszające się bez kierowcy kojarzą się przede wszystkim z projektami dużych informatycznych i motoryzacyjnych firm. Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli jednak własny system sterowania dla autonomicznych aut, w którym nasza rola sprowadza się wyłącznie do powiedzenia start. Pojazdem steruje komputer, a w tym czasie możemy chociażby przeglądać Facebooka.

Jurek, czyli autonomiczne auto stworzone przez polskich studentów

08.02.2016 | aktual.: 14.02.2018 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jurek to pierwszy autonomiczny samochód zaprojektowany w Polsce. Powstał on na bazie Toyoty Yaris pierwszej generacji. Nad projektem pracuje 30 osób z różnych wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Pojazd został stworzony w niespełna rok i nadal jest rozwijany, tak aby mógł samodzielnie włączyć się do ruchu po drogach publicznych. Natomiast już teraz Jurek jest w stanie rozpoznać zarys drogi, a zastosowany w nim system potrafi sterować kołami, hamulcem i gazem. Do rozpoznawania trasy wykorzystywana jest kamerka internetowa zamontowana na dachu, stworzony przez jednego ze studentów algorytm rozpoznaje linie i steruje kołami.

Obraz

Zastosowany został mechaniczny hamulec, który zastępuje ludzką nogę. Fabryczna manualna skrzynia biegów została zastąpiona przez automatyczną. Natomiast w przypadku kierownicy wykorzystano oryginalne wspomaganie kierownicy, całość sprowadziła się do odpowiedniego wpięcia w moduł sterowania. Możliwości samochodu Jurek będą ciągle poszerzane.

Obecnie w planach jest zakup i implementacja laserowego skanera 3D, systemu pozycjonowania GPS, a także szeregu czujników. To wszystko ma pozwolić na poruszanie się po publicznych drogach.

Duże firmy wydają ogromne sumy pieniędzy na rozwój własnych technologii pozwalających na poruszenie się bez udziału kierowcy. Wygląda na to, że przyszłość należy do autonomicznych aut, prawdopodobnie napędzanych przez silniki elektryczne. To z pewnością będzie jedna z największych rewolucji w motoryzacji od pojawienia się 3-kołowego samochodu zbudowanego przez Karla Benza. Możliwe, że udział w tym będą mieli polscy studenci i ich autonomiczny Jurek, o ile znajdą sposób, by swoimi rozwiązaniami zainteresować któregoś z liczących się producentów samochodów.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (30)