Kanały z MUX‑8 będą w standardzie DVB‑T2. Jest decyzja

Kanały TV dostępne w ramach MUX-8 wkrótce będą nadawane w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, zamiast obecnego DVB-T. Urząd Komunikacji Elektronicznej wyraził zgodę na taką zmianę, a w perspektywie najbliższych dni Emitel odpowiedzialny za nadajniki ma się spotkać z nadawcami.

Pilot TV
Pilot TV
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

O pozytywnej opinii UKE w sprawie migracji MUX-8 na nowy standard pisze serwis Wirtualne Media. Zmiany w praktyce obejmą kanały Metro, Nowa TV, Republika, wPolsce24, WP, ViDoc TV oraz Zoom T i jak na razie nie wiadomo w praktyce, w którym dokładnie momencie. Nadawcy mają się spotkać z firmą Emitel odpowiedzialną za nadajniki DVB-T2 w drugim tygodniu października i opracować strategię przełączenia multipleksu na nowy standard nadawania.

MUX-8 wciąż nadaje w starszym standardzie DVB-T jako wyjątek od reguły po przełączeniu wszystkich innych multipleksów w 2022 roku na standard DVB-T2/HEVC oraz MUX-3 w grudniu 2023 roku. Dzięki temu ostatni odbiorcy telewizji naziemnej, którzy wciąż nie wyposażyli się odpowiednio świeże telewizory z dekoderem DVB-T2 lub odrębne urządzenia, mieli i mają dostęp do niektórych programów. Jak widać, niedługo nawet MUX-8 przejdzie na nowy standard i będzie to ostatni dzwonek na wymianę TV.

Przejście na standard DVB-T2/HEVC to dla przygotowanych do odbioru osób same zalety. Kanały zyskają jakość HD i lepszy dźwięk, a w ramach tego samego multipleksu będzie większa przestrzeń na dodatkowe programy w przyszłości. Do odbioru wystarczy dowolny, stosunkowo świeży telewizor lub dostawka, która kosztuje nie więcej niż 100 złotych. Zgodnie z przepisami każdy nowy telewizor wprowadzony na rynek UE od grudnia 2019 roku musi być wyposażony w dekoder DVB-T2, co więcej wcześniej wiele modeli i tak takimi dysponowało, choć nie był to wówczas obowiązek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto przypomnieć, że przejście na standard DVB-T2/HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej, choć z jednej strony podyktowane kwestiami jakości przesyłanych materiałów, generalnie realizowane jest na potrzeby dalszej rozbudowy standardu sieci 5G. Istotą było uwolnienie pasma 700 MHz, które wcześniej było wykorzystywane właśnie na potrzeby telewizji DVB-T.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)