Kierowco, wiesz ile masz punktów? W kwietniu sprawdzisz przez Internet
Już w kwietniu kierowcy będą mogli sami sprawdzić, ile punktów karnych zostało na ich kontach. Informacje będą dostępne przez Internet, dzięki systemowi CEPiK 2.0.
07.03.2017 15:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad systemem CEPiK od kilku lat. Od 2014 możemy sprawdzić historię pojazdu, stan polisy i oznaczenie auta jako kradzione, oraz informacje o autobusach, co jest szczególnie przydatne przed dłuższymi wyjazdami. Prace miały zostać sfinalizowane w roku 2016, ale terminy się przesuwają i jeszcze nie wiadomo, kiedy system będzie kompletny. MAiC obiecało nam nie tylko możliwość sprawdzania online informacji o pojeździe (badania techniczne, ubezpieczenie, wypadki), ale też informacje o szkołach jazdy, liczbę punktów karnych kierowcy i możliwość wygenerowania raportu dla pracodawcy. Mamy też móc opłacać mandaty przez Internet.
Na razie w kwietniu ruszy możliwość sprawdzania salda punktów karnych przez Internet. By to zrobić, trzeba będzie przejść na stronę CEPiK.gov.pl i zalogować się przez profil zaufany ePUAP. Na razie pokazywana będzie liczba punktów tylko dla kierowców, którzy jakieś punkty zebrali („0” nie będzie wyświetlane). W założeniach mamy mieć dostęp do liczby punktów przyjętych i zawieszonych (na przykład jeśli ktoś nie przyjmie mandatu). Będzie też informacja o tym, gdzie zostały przyznane i jaki samochód prowadził ukarany kierowca. Bardzo ważne jest też to, że dowiemy się kto wystawił mandat i na podstawie jakich przepisów. Nie będzie informacji, czy kierowca stracił prawo jazdy – na to poczekamy do 2018 roku. Jeszcze jakiś czas nie będzie też możliwości szybkiego opłacania mandatów, a jest o co się starać – w ubiegłym roku wystawiono w Polsce 4 miliony mandatów.
Przypominamy, że od niedawna profil można założyć nieco szybciej, korzystając z platform bankowości internetowej banków PKO BP, Inteligo, ING i Millenium, niebawem dołączy do nich BZ WBK i Pekao. Przez platformy banków założono ponad 75 tys. profili zaufanych, w sumie jest już ich około 700 tys.
W kolejnym etapie rozwoju system CEPiK 2.0 będzie połączony z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, dzięki czemu ubezpieczyciele będą mieli dostęp do niektórych danych. Ubezpieczyciele chcieliby mieć dostęp do całej historii kierowcy, ale prawdopodobnie będą mogli jedynie sprawdzić, czy ktoś stracił prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu. W przyszłości czeka nas też brak możliwości cofania liczników, bo w systemie co roku będzie zapisywany stan z badania technicznego. Prawdopodobnie do tych informacji także uzyskają dostęp ubezpieczyciele.