Klienci Oracle pomogą przejąć Suna?
Oracle poprosiło swoich strategicznych klientów, by ci pomogli nakłonić Komisję Europejską do wyrażenia zgody na przejęcie firmy Sun Microsystems wraz z należącą do niej bazą MySQL.
11.12.2009 | aktual.: 11.12.2009 20:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przypomnijmy, że Komisja Europejska jako unijny regulator rynku nie chce wyrazić zgody, by Oracle kupiło Suna wraz z bazą MySQL, gdyż niedoszły nabywca ma już w swojej ofercie inną bazę danych. Zdaniem KE stanowi to oczywisty konflikt interesów i może spowodować niekorzystny dla konsumentów spadek konkurencji w UE. Problem jednak w tym, że Sun Microsystems stoi u progu bankructwa i jedynie przejęcie może uratować korporację przez upadkiem.
Oracle próbując wszelkimi dostępnymi metodami przekonać KE do zmiany stanowiska, poprosiło o pomoc swoich klientów. Ośmioro z nich - m.in. Ericsson, Vodafone oraz Brytyjska Agencja Broni Atomowej - zostanie wkrótce przesłuchanych na zamkniętym, trwającym dwa dni posiedzeniu Komisji. Co ciekawe, pojawi się na nim nawet przedstawiciel Microsoftu, choć producenta systemów Windows trudno nazwać klientem Oracle. Uczestniczące w spotkaniu firmy i instytucje spróbują nakłonić Komisję Europejską do wyrażenia zgody na transakcję, która ich zdaniem jest bardzo przejrzysta i zawiera jasny plan przejęcia Suna wart 7 mld dolarów.
To nie pierwsza próba nakłonienia KE do pozytywnego rozpatrzenia wniosku Oracle. O zgodę na przejęcie apelowali m.in. obecni i byli działacze Suna, komentatorzy rynku IT a nawet amerykański Senat. Jednak jak dotąd europejski regulator rynku pozostał niewrażliwy na argumenty zwolenników transakcji. Czy Komisja Europejska zmieni zdanie po przesłuchaniu klientów Oracle oraz niezwiązanych z postępowaniem firm takich jak Microsoft, czas pokaże...
Aktualizacja, 11.12.2009, 20:47
Z informacji ujawnionych po dzisiejszych przesłuchaniach wynika, że większość firm wspiera przejęcie Suna przez Oracle. Przeciwnikami tej transakcji są jednak najwięksi gracze na bazodanowym rynku - Microsoft i SAP oraz Monty Widenius, twórca pierwszej wersji MySQL. Uważają oni, że przejście Open Source'owej bazy danych w ręce Oracle może zaszkodzić konkurencyjności na rynku baz danych.