Kody MMI w telefonie. Dwa z nich powinien znać każdy
Kody MMI, choć pamiętają czasy tradycyjnych telefonów komórkowych, nie straciły na funkcjonalności. Ich znajomość może być kluczowa. Umożliwiają szybką weryfikację przekierowań połączeń, co jest istotnym elementem w diagnozowaniu potencjalnych prób przejęcia kontroli nad naszymi rozmowami.
W praktyce, kody MMI to nic innego, jak zbiór krótkich ciągów symboli składających się z cyfr oraz gwiazdki (*) i kratki (#), które wprowadzamy bezpośrednio w dialerze telefonu. Aktywowanie takiego kodu przynosi prostą reakcję – możemy otrzymać informacje lub modyfikować ustawienia dotyczące operatora i karty SIM.
Większość kodów MMI jest uniwersalna dla wszystkich dostawców usług, choć istnieje równie ważna kategoria kodów USSD, która już tych zasadom nie podlega. Dwa kluczowe kody MMI, które warto znać, pozwalają na szybki przegląd statusu przekierowań połączeń, co może być niezbędne do ustalenia, czy nie jesteśmy celem cyberataków.
Pierwszy z nich, kod *#21#, po aktywacji wyświetla dane na temat obecnego statusu bezwarunkowego przekierowywania połączeń i wiadomości. Znalezienie tu informacji o nieaktywności przekierowań daje sygnał, że wszystko przebiega prawidłowo i podejrzenia o tym, że ktoś próbuje przejąć nasze rozmowy są nieuzasadnione.
Z drugiej strony, aktywne przekierowanie może świadczyć o byciu ofiarą manipulacji przez WhatsApp, gdzie atakujący, przez wykorzystanie kodów MMI, przejmuje kontrolę nad naszymi kodami logowania automatycznie. Takie bezwarunkowe przekierowania umożliwiają przejęcie kluczowych informacji bez naszej wiedzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejny kod, który warto zapamiętać, to kod *#62#. Ujawnia on detale związane przekierowaniem połączeń w innych okolicznościach. Pojawienie się tu wzmianek o przekierowaniach w przypadku nieosiągalności, nie musi być powodem do zaniepokojenia – często dotyczy to przekazania rozmowy do poczty głosowej zarządzanej przez operatora i jest to oczekiwana informacja.
Warto mieć na uwadze, że mechanizm bezwarunkowego przekierowywania połączeń może być również celowo używany przez użytkowników – w takim przypadku nie należy spodziewać się informacji o nieaktywności przekierowań, wpisując dany kod MMI.
Trzeba jednak podkreślić, że co do zasady nie jest to często wykorzystywana opcja, a więc większość posiadaczy telefonów, którzy nie aktywowali tej funkcji świadomie, powinna spodziewać się nieaktywnego bezwarunkowego przekierowania, by zachować bezpieczeństwo i nie mieć podejrzeń o skutecznie zrealizowany atak przez WhatsAppa.