Kolejne migawki przeglądarki Vivaldi: ładniej i z obsługą „spokrewnionych” kart
W ciągu zaledwie dwóch dni, twórcy przeglądarki Vivaldi opublikowali dwie kolejne kompilacje, które przynoszą kolejne opcje konfiguracyjne, na których brak użytkownicy często narzekają w przypadku konkurencji. Zmiany przynoszą nowości nie tylko w interfejsie użytkownika, który stał się właśnie znacznie ładniejszy, ale także w zachowaniach tak ważnego elementu przeglądarek, jak karty.
Kolory nie tylko na kartach
Jedną z rozpoznawalnych cech wzornictwa interfejsu Vivaldi jest funkcja kolorowania kart. W zależności od koloru dominującego na wyświetlanej stronie internetowej, karta również zyskiwała tę samą lub zbliżoną barwę. Całość wyglądała całkiem efektownie, choć może niezbyt czytelnie. Ponadto minimalne opóźnienia w dostosowywania koloru karty negatywnie wpływała na komfort korzystania z programu i wrażenie „szybkości” działania przeglądarki.
W kompilacji oznaczonej numerem 1.0.380.2, oprócz poprawek, udostępniono także funkcję, która twórczo rozwija pierwotną koncepcję kolorowania kart. W ustawieniach wyglądu (Preferencje > Wygląd > Kolor interfejsu > Używaj motywu strony w interfejsie użytkownika > Color Tab Bar Background) można już, po zaznaczeniu odpowiedniej opcji zdecydować, że kolorowana będzie nie karta (która pozostanie biała), ale tło paska kart. Mimo że nowość wydaje się błaha, to efekt wygląda świetnie i istotnie wpływa na to, jak Vivaldi prezentuje się „w akcji”. Nowe ustawienia zachowania kartJeżeli zaś chodzi o zachowanie kart, to zmiany w tej kwestii zostały opublikowane w kolejnej migawce, oznaczonej numerem 1.0.385.5, która stanowi najnowszą kompilację. Pierwsza nowość dotyczy rozpoznawania relacji pomiędzy kartami. W sytuacji, gdy użytkownik chce uruchomić kilka linków z jednej strony, może skorzystać z kombinacji Ctrl + kliknięcie. Gdy karta-matka (ta zawierająca linki) nie jest ostatnia na pasku, to wówczas nowe strony będą pojawiać się obok niej, a nie, jak dotychczas, na końcu paska kart.
Drobna zmiana jest bardzo wygodna i tworzy swojego rodzaju automatyczne grupowanie: karty mające ze sobą związek, będą wyświetlane zawsze obok siebie, natomiast pozostałe, uruchomione wcześniej, znajdą się na pasku przed lub po grupie. Jeżeli zaś komuś to nie odpowiada, może przywrócić uruchamianie nowych kart zawsze na końcu w ustawieniach. Podobnie sprawa ma się z zachowaniem kart po zamknięciu kart. W sytuacji, gdy jedna z kart-córek zostanie zamknięta, to użytkownik zostanie przekierowany na matkę.
Co ważne, obie nowości nie zostały w przeglądarce zaimplementowane jako nieodwracalne zmiany. Każdą z wymienionych funkcji można dowolnie włączyć lub wyłączyć. Najnowszą migawkę przeglądarki internetowej Vivaldi w wersji na Windowsa, Linuksa i OS X-a można znaleźć już na serwerach oraz w kanale aktualizacji. Zastrzegamy jednak, że kompilacja ma status testowej i użytkownik korzysta z niej na własną odpowiedzialność.