Kolejny rekordowy dla Apple kwartał
Znamy już wyniki finansowe firmy Apple z pierwszego kwartału rozliczeniowego 2011 roku fiskalnego, czyli z okresu od października do grudnia 2010. Po raz kolejny firmie Apple udało się pobić własne rekordy. Zakończony właśnie kwartał okazał się najlepszy w historii firmy.
19.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 13:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przychód firmy wyniósł 26,74 miliarda dolarów, co przyniosło kwartalny zysk netto wysokości 6 miliardów dolarów. Wzrost wartości akcji Apple stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku to ponad 70%. Rynek amerykański przyniósł 9,2 miliarda dolarów zysku a następny pod względem wielkości — europejski — 7,3 miliarda. Zaskakująco dobrze Apple radzi sobie na rynkach azjatyckich. Chiny, Hongkong i Tajwan przyniosły firmie 2,6 miliarda zysku, czyli cztery razy więcej niż w pierwszym kwartale rozliczeniowym zeszłego roku. Ustanowiony został również nowy kwartalny rekord sprzedaży produktów firmy Apple, na co z pewnością wpływ miał sezon na prezenty świąteczne. W ciągu rozliczanych trzech miesięcy klienci kupili 4,13 miliona komputerów Mac, w tym prawie 3 miliony laptopów, 7,33 milionów iPadów, 16,24 miliona iPhone'ów i 19,45 miliona iPodów. Dynamiczny rozwój App Store i przychody z cyfrowej dystrybucji także miały wpływ na świetną kondycję finansową firmy.
Analitycy i tym razem przewidują, że sprzedaż iPodów i komputerów Mac nadal będzie powoli spadać. iPhone ma pozostać przynoszącym największe zyski produktem firmy. Przyszłość iPada, jako produktu dość młodego, jest trudna do przewidzenia. Mimo zakończenia sprzedaży Xserve, Apple nie zamierza na razie usuwać ze swojej oferty oprogramowania serwerowego i wyda kolejną wersję Mac OS X również w wersji „Server”.
Pod nieobecność Steve'a Jobsa, który udał się na urlop zdrowotny dwa dni przed ogłoszeniem wyników finansowych, konferencję poprowadzili dyrektor operacyjny firmy Tim Cook oraz dyrektor do spraw finansowych Peter Oppenheimer. Nieobecność Jobsa zawsze wpływa negatywnie na stabilność akcji Apple na giełdzie i niepokoi inwestorów. I tym razem urlop Jobsa spowodował spadek wartości akcji, ale ogłoszenie doskonałych wyników finansowych firmy szybko go zrekompensowało.