Komisja Europejska: Spotify zwalcza piractwo i… cyfrowy rynek muzyczny?

Często z ust użytkowników usług muzycznych opartych na strumieniowaniu pada argument, że nawet za darmo internauci zyskują dzięki strimingom dostęp do milionów albumów całkowicie legalnie. Nie trzeba oczywiście zaznaczać, jak bardzo pozytywnie taki stan rzeczy wpływa na cały rynek muzyczny. Problem w tym, że z badania zleconego przez Komisję Europejską wynika po części coś innego.

Komisja Europejska: Spotify zwalcza piractwo i… cyfrowy rynek muzyczny?

29.10.2015 | aktual.: 29.10.2015 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie dotyczyło wpływu na rynek muzyczny najpopularniejszej w Europie usługi muzycznej, Spotify. Komisja Europejska zleciła je Luisowi Aguiarowi z Institute for Perspective Technological Studies i Joelowi Waldfogelowi z Uniwersytetu w Minnesocie. Prześledzili oni w latach 2012-2013 popularność 8 tysięcy artystów w trzech aspektach: liczby legalnych pobrań na przykład z iTunes, odsłuchań na Spotify oraz pobrań w serwisach pirackich.

Obraz

Obserwacje poniekąd nie zaskakują w aspekcie redukcji piractwa. Badania dowiodły bowiem, że w ciągu roku na każde kolejne 47 odsłuchań na Spotify liczba pobrań z nielegalnych źródeł spadała o jedno. Może się to wydawać umiarkowanym sukcesem, jednak biorąc pod uwagę, że w roku 2014 utworu Happy Pharrella Williamsa odsłuchano 260 mln razy, wpływ Spotify na piractwo jest znaczny.

Jednak nie tylko na piractwo. Raport ze zleconych przez KE badań zawiera także relację pomiędzy liczbą odsłuchań na Spotify a pobrań w iTunes i Amazonie. Te nastrajają już mniej optymistycznie. Spotify zdaje się bowiem pożerać cyfrowy rynek muzyczny – na każde 137 odsłuchań w Spotify o jeden spada liczba sprzedanych utworów.

O ile metodologia badań może się wydawać mało przejrzysta, tak wyciągnięte wnioski są jasne – pozytywny wpływ Spotify na ogół przemysłu muzycznego jest znikomy, nie stymuluje bowiem sprzedaży. Oczywiście jeżeli pojmować pozytywny wpływ jako większe zarobki wytwórni i artystów. W kontekście samego zwalczania piractwa Spotify może według badań Komisji pochwalić się istotnymi osiągnięciami. Z raportem z badań można zapoznać się na stronie internetowej KE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (41)