Komunikat w Google Maps. Musisz podjąć decyzję
Od września Oś czasu w Mapach Google będzie działać w inny sposób. Producent wysyła w tej sprawie e-maile, namawiając użytkowników do zmiany ustawień dotyczących przechowywania historii lokalizacji. Osoby chcące zachować zapisane trasy muszą dostosować swoje preferencje.
28.07.2024 | aktual.: 24.08.2024 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Google zmienia znany od lat sposób zapisu danych w osi czasu, funkcji która jest częścią Map Google. Umożliwia użytkownikom śledzenie trasy, jeśli mają włączoną historię lokalizacji. Od 15 września 2024 roku lokalizacja będzie domyślnie zapisywana wyłącznie w pamięci smartfonu, co jest lepszym rozwiązaniem w kontekście prywatności, ale jednocześnie oznacza, że w razie uszkodzenia telefonu lub zmiany urządzenia, nie będzie możliwości odzyskania tych danych.
To istotna zmiana w działaniu osi czasu w Google Maps. Obecnie dane zapisywane są bowiem na serwerach Google, co umożliwia ich odzyskanie. Osoby korzystające z historii lokalizacji w aplikacji mogą więc być w efekcie pewne, że historię da się odzyskać w każdej chwili, nawet jeśli jej przechowywanie w chmurze budzi obawy związane z bezpieczeństwem.
Zmiana, którą Google zapowiadał już wcześniej, wymaga od użytkowników, aby do 15 września przeanalizowali swoje ustawienia. Mogą to zrobić od razu po otrzymaniu stosownego powiadomienia e-mail. Naturalnie cały proces dotyczy tylko tych osób, które aktywnie korzystają z osi czasu w Google Maps i wcześniej aktywowali tę opcję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby zachować dotychczasowe dane oraz kontynuować zapisywanie historii lokalizacji we wszystkich urządzeniach przypisanych do danego konta Google, konieczne jest utrzymanie włączonej osi czasu. Jeśli użytkownik nie podejmie żadnych działań, opcja zostanie automatycznie wyłączona, a obecnie zgromadzone dane zostaną skasowane.
Zmiana w zapisywaniu historii w Google Maps
Warto zauważyć, że po wprowadzeniu zmian nowe dane będą zapisywane na wszystkich urządzeniach, gdzie użytkownik jest zalogowany swoim kontem Google, nawet na tych, gdzie wcześniej historia lokalizacji była wyłączona. Oznacza to, że od tego momentu zapisywanie historii lokalizacji przez serwery Google'a stanie się globalnym ustawieniem dla całego konta, a nie indywidualnym dla poszczególnych urządzeń.
Dodatkowo użytkownicy będą mieli możliwość zdecydowania, jak długo mają być przechowywane dane o lokalizacji z Map Google oraz decydowania o udostępnianiu anonimowych informacji o poprawkach na osi czasu i nie tylko. Te informacje mogą pomóc reklamodawcom w lepszym dopasowywaniu produktów do odbiorców.
Użytkownicy Map Google mają czas na decyzję do 15 września. Google prawdopodobnie będzie wysyłać kolejne powiadomienia e-mail falami, aby przypomnieć o zmianach. Powiadomienie jest również widoczne bezpośrednio w Google Maps w telefonie.