LanyFS — system plików bez żadnych dodatków
Deweloper Dan Luedtke zgłosił łatkę dla Linuksa, która wprowadza obsługę nowego, zaprojektowanego przez niego systemu plików — LanyFS. Ma to być system, którego największą zaletą jest… brak dodatkowych możliwości.
LanyardFS, zwany też LanyFS, został zaprojektowany specjalnie dla niedużych urządzeń z pamięcią, które najczęściej nie wykonują żadnych zadań, poza odczytem i czasami zapisem pliku. Zdaniem autora system ten znajdzie zastosowanie na przykład w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, ale powinien nadawać się również jako podstawa dla różnych urządzeń wbudowanych z Linuksem, prototypów opartych o Arduino, ale też kart pamięci czy przenośnych dysków USB.
Nazwa systemu plików pochodzi od słowa lanyard, co można przetłumaczyć jako pasek nośny, talrep, a w kontekście dzisiejszych gadżetów — smycz, na której je nosimy. System plików używa bloków o rozmiarze 4kB, rekurencji (może więc mieć problemy ze skalowaniem) i nie stosuje warstwy abstrakcji UBI (Unsorted Block Images) dla urządzeń MTD (Memory Technology Device). Główną zaletą systemu jest według jego autora to, że nie ma on żadnych dodatkowych możliwości, jak chociażby dziennik. Dzięki temu ma być elastyczny i łatwy do zaimplementowania gdziekolwiek. Dodatkowo pozwoli na bezproblemową obsługę plików większych niż 4GB na przenośnych urządzeniach, które często nadal bazują na systemie FAT32 (i pracują pod kontrolą malutkich systemów opartych na Linuksie). Zastosowanie takiego rozwiązania w teorii ułatwi więc życie także producentom sprzętu.
Jak to zwykle bywa w przypadku nowości, nie wszyscy są zachwyceni. Dan jest zapewne właśnie bombardowany krytycznymi uwagami ze wszystkich stron, nie wiadomo więc czy jego pomysł przebije się i na stałe trafi do Linuksa. Pozostaje poczekać.