Laptopy dla uczniów i nauczycieli. Ministerstwo mówi o zasadach
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało projekt rozporządzenia, które określa zasady wnioskowania o bony na zakup laptopów dla nauczycieli, a także szczegóły dotyczące darmowych laptopów dla uczniów.
23.08.2023 | aktual.: 23.08.2023 17:50
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt rozporządzenia, które określa w sposób szczegółowy, jak wyglądać będzie składanie wniosków o przyznanie jednorazowych świadczeń dla nauczycieli w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Podano też nowe informacje o laptopach dla uczniów.
Rząd rozstrzygnął już przetargi w większości z 73 regionów Polski. Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zapropnowały sześć modeli laptopów: HP ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54, Lenovo V15 G3 IAP CTO oraz Acer TravelMate P214-54.
Jak czytamy z kolei w Serwisie Samorządowym PAP, wnioski o laptopy dla nauczycieli będzie przygotowywała gmina. Będzie to wniosek zbiorczy, który poinformuje o zapotrzebowaniu na laptopy dla wszystkich uprawnionych nauczycieli. Będzie on wypełniany wyłącznie w formie elektronicznej i będzie podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stworzony na potrzeby realizacji programu system teleinformatyczny wygeneruje komunikat, który potwierdzi prawidłowe złożenie wniosku lub nieudaną próbę realizacji tej operacji.
Darmowe laptopy dla uczniów. Ministerstwo podaje szczegóły
Ministerstwo Cyfryzacji podało kolejne szczegóły na temat darmowych laptopów dla czwartoklasistów. Komputery będą przekazywane rodzicom na dwa sposoby. Pierwszym jest umowa użyczenia, którą można zawrzeć maksymalnie na pięć lat. Po tym czasie komputer będzie musiał zostać zwrócony.
Druga z opcji to umowa przekazania. Rodzice ucznia uprawnionego do otrzymania komputera będą musieli zobowiązać się, że przez pięć lat nie sprzedadzą urządzenia, nie wynajmą go, ani nie przekażą go do użytkowania osobom trzecim.
Co więcej, rodzice są zobowiązani do nieusuwania przez pięć lat wzorów graficznych, oznaczeń, symboli, naklejek licencyjnych, które znajdują się na przekazanych urządzeniach. W razie potrzeby rodzice będą musieli okazać sprzęt w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Obowiązkowe będzie też uczestnictwo w monitoringu i ewaluacji, szczególnie w wypełnianiu ankiet.
Czarnek o informatyzacji polskich szkół
Szef MEiN na wspólnej konferencji prasowej z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim mówił o dalszej informatyzacji szkół. Wymienił takie programy, jak Laboratoria Przyszłości, które wiązały się z przekazaniem 1,2 mld zł na sprzęt. Setki milionów złotych kosztowały akcje "Nauka Zdalna" i "Nauka Zdalna Plus".
Projekt, który zakłada obdarowanie laptopami uczniów klas czwartych, również będzie wiązać się z pokaźnymi wydatkami. Zakupionych zostanie ponad 394 tys. laptopów, co będzie kosztować 1,18 mld zł.
- To są środki finansowe na sprzęt informatyczny dla uczniów i dla nauczycieli, niespotykane dotąd w historii – podkreślił szef MEiN.
Minister Cieszyński poinformował, że podpisano już umowy na dostawę ponad 290 tys. laptopów dla uczniów. Jest to trzy czwarte całości. Dodał, że planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma odbyć się do pierwszej połowy września.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl