Łatwy w instalacji Android 7.0 Nougat już na pecetach – jednak nie za darmo
Instalowanie Androida na pecetach może być interesującą opcjądla tych użytkowników, którzy korzystają np. z lekkich notebookówdo niewymagających zastosowań, a nie chcą wchodzić w corazbardziej narzucający się ekosystem oprogramowania i usługMicrosoftu. Nadających się do takiej instalacji wersji Androida x86jest już kilka, w stosunku jednak do tego co oferuje Google namobilne platformy z procesorami ARM były przestarzałe. Szwedzkiprojekt AndEX przynosi jednak na pecety najnowszego Androida, 7.0Nougata, i to z całym kompletem aplikacji i usług Google’a. W tymwszystkim jest tylko jeden haczyk…
Exton Linux to rodzina kilkunastujuż dystrybucji Linuksa prosto ze Szwecji – to przeróbkipopularnych distro, modyfikowane z myślą o specjalnychzastosowaniach lub testowaniu eksperymentalnych kerneli. Znajdziemytam np. Exton|OS na bazie Ubuntu 16.04, exGENT-a na bazie Gentoo czyChromX-a, będącego przeróbką ChromiumOS na normalne pecety.Oprócz tego znajdziemy tam kilka wersji Androida, w tym systemyskrojone specjalne na Raspberry Pi 2 i 3.
Teraz na tej liście pojawił się Androidx86-64 Nougat 7.0, rozszerzonym o dodatkowe sterowniki linuksowymkernelem 4.4.19, oraz preinstalowanymi usługami Google’a (GooglePlay Services) oraz google’owymi aplikacjami. Jak zapewnia twórca,wersja ta zapewnia pełną kompatybilność z dostępnymi w PlayStore aplikacjami, za jednym wyjątkiem – raczej nie uda sięuruchomić tych dużych (>1 GB) gier.
Jeśli chodzi o sprzęt, to powinniśmy dysponować „w miaręnowym komputerem”. Autor nie wyjaśnia o co chodzi,najprawdopodobniej jednak to kwestia architektury sprzętowej –przez „w miarę nowy” rozumie po prostu 64-bitowy procesor. Dlatych, którzy mają stare komputery z 32-bitowymi procesoramiproponuje kompilację Androidx86 KitKat 4.4.4, która również przynosi jądro 4.4 iaplikacje Google. Zarówno najnowszy Nougat jak i KitKat działajądobrze w maszynie wirtualnej.
Jak wspomnieliśmy, w tym wszystkim jest haczyk. Chodzi opieniądze – autor za pobranie obrazów ISO jak i archiwów ZIPtych androidowych dystrybucji (wykorzystywanych w alternatywnejmetodzie instalacji) chce 9 dolarów, płatne przez PayPala.Skrzętnie przy tym pomija kwestie licencyjne.
Oczywiście samo rozprowadzanie systemu zbudowanego na bazieLinuksa i Android Open Source Project nie narusza niczyich praw, nicteż nie stoi na przeszkodzie, by oczekiwać za to pieniądze.Jedyne, o co musi zadbać autor dystrybucji, to udostępnienie koduźródłowego na żądanie.
Sytuacja z usługami i aplikacjami Google’a jest bardziejzłożona. Ani Google Play Services, ani Aplikacje Google to nie jestani otwarte, a tym bardziej wolne oprogramowanie. Producenci sprzętuz Androidem rozpowszechniają je na mocy umowy licencyjnej z Google.Większość niezależnych dystrybucji Androida, dostępnych np. naforum xda-developers, unika problemów, oferując paczkę GAPPSoddzielnie, do samodzielnego zainstalowania przez użytkownika. Ktowie, co więc Google zrobi, gdy zorientuje się, że ktoś sprzedajeAndroida z jego własnościowym oprogramowaniem.