Lekki laptop dla miłośników Linuksa i KDE teraz nieco tańszy i znacznie wydajniejszy

Rok temu Fundacja KDE e.V, stojąca za rozwojem środowiskagraficznego Plazma, pochwaliła się komputerem zbudowanym specjalniedla fanów dystrybucji KDE Neon – ultrabookiem o nazwie KDESlimbook. Lekki laptop zdobył spore uznanie wśródspołeczności, nie tylko ze względu niezłą jakość wykonania,ale przede wszystkim wsparcie: Slimbook z KDE Neon stał sięoficjalnie wspieraną platformą, na której odtwarzane miały byćwszystkie zgłaszane przez użytkowników KDE/Plazmy błędy. Rok tojednak całkiem sporo w świecie ultramobilnych laptopów,sprzedawanie dziś komputera z procesorem Intel Skylake jest nie naczasie. Zainteresowani mogą więc zamówić sobie nową wersjęoficjalnego laptopa KDE, nazywającą się po prostu KDE Slimbook II.

Lekki laptop dla miłośników Linuksa i KDE teraz nieco tańszy i znacznie wydajniejszy

Obraz

KDESlimbook II to po prostu model Katana II z linii ultrabookówhiszpańskiego producenta, na którym preinstalowana zostaładystrybucja KDE Neon, wspierana tak samo jak na poprzednim modelu.Parametry sprzętowe poszły sporo do góry w porównaniu dopierwszego Slimbooka, a za to cena spadła.

I tak za 699 euro możnakupić aluminiowego ultrabooka z procesorem Intel i5-7200 (KabyLake), taktowany zegarem 3,1 GHz i 3 MB cache L2 i zintegrowanągrafiką HD 620. Ma on być około 15% szybszy od procesorastosowanego w poprzednim modelu. Do tego dochodzi 4 GB RAM DDR4,szybszej o 33% od poprzednika, dysk SSD 120 GB, matowy wyświetlacz13,3” IPS FullHD, now większy touchpad z obsługą gestów, nowapodświetlana klawiatura i Wi-Fi 802.11n. Dwa porty USB 3.0, jedenUSB Type-C, wyjście HDMI 2.0, czytnik kart SD i lepsze anteny Wi-Fidopełniają podstawowej konfiguracji.

Ultrabook zawiera akumulator 45 Wh/6100 mAh. Jak pisze producent,w zależności od obciążeń roboczych pozwoli on na 5 do 8 godzinpracy – Slimbook, nie chce kłamać jak inne marki, jakoby takabateria wystarczała na 10 godzin. W zależności od potrzebużytkownicy mogą zamówić więcej RAM (8 GB lub 16 GB), większąpamięć masową (dyski SSD lub M.2), dodatkową pamięć masową(HDD lub SSD) i szybsze Wi-Fi (moduł 802.11ac).

Druga wersja, oferowana w cenie 799 euro, różni się odpierwszej zastosowaniem procesora Intel i7-7500, taktowanym zegarem3,5 GHz, z 4 MB cache L2. Pozostałe parametry są takie same,podobnie jak i możliwości rozszerzeń. Oba modele mają rozmiary32,5× 22×0,6-1,6 cm, i ważą ok. 1,3 kg z akumulatorem.

Paul Brown, menedżer społeczności KDE, zapewnia że KDESlimbook II jest *elegancki, potężny i pozwoli zarównopoczątkującym jak i doświadczonym użytkownikom cieszyć sięmożliwościami systemu bazującego na Plazmie. *

Obraz

Trzeba oczywiście podkreślić, żehiszpański producent gotów jest sprzedawać swoje laptopy nie tylkoz KDE Neonem: na liście wspieranych dystrybucji znajdują się także Ubuntu, Kubuntu, Ubuntu MATE, Debian, Linux Mint, elementary OS,OpenSuSE oraz Antergos. Laptop mogą kupić też fani „okienek”,ale za licencję na Windows 10 Home trzeba dopłacić 120 euro, zaśWindows 10 Pro 180 euro. Na specjalne zamówienie dostępna jest teżwersja czarna Slimbooka, ale jej zamówienie wydłuża czasrealizacji o miesiąc.

Zainteresowanych odsyłamy do sklepuinternetowego producenta, dostawa w Europie to dodatkowe 65 euro,zgodnie z europejskim prawem, konsumenci otrzymują oczywiściedwuletnią gwarancję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)