LibreCAD 1.0 — coś więcej, niż QCad z nowszym interfejsem

LibreCAD to kolejna darmowa aplikacja do tradycyjnego projektowania 2D, w której znajdziemy wszystkie niezbędne do tego typu pracy narzędzia. Jest to ciekawa alternatywa dla QCada kierowana do projektantów korzystających z Windowsa, Linuksa lub Mac OS X.

29.12.2011 17:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

LibreCAD zaczął powstawać latem zeszłego roku. Jego autor, Ries van Twisk, początkowo zamierzał napisać własne rozszerzenie do popularnego QCada, ale zniechęciło go do pracy już wtedy nieco przestarzałe Qt3. Twisk zajął się więc przepisywaniem komponentów programu QCad z użyciem bibliotek Qt4 i czyszczeniem silnika programu. Jego projekt początkowo nazywał się CADuntu, ale po przeprowadzeniu ankiety wśród członków społeczności skupionej wokół programu, zmienił jego nazwę na LibreCAD. Kolejnymi krokami było opracowanie ikon, ekranu powitalnego i logo projektu. Wydawca QCada, Ribbonsoft, zażyczył sobie usunięcia z LibreCAD elementów, które nie były objęte licencją GPL. Niestety do takich elementów należała czcionka, którą zastąpiono kompatybilnymi z CXF czcionkami LFF, oraz dokumentacja. W efekcie wersja 1.0 LibreCADa dostarczana jest bez dokumentacji, co jest sporym utrudnieniem. Po dłuższym użytkowaniu w oczy rzuca się również jeszcze niedokończone polskie tłumaczenie programu.

Jak łatwo się domyślić, LibreCAD bardzo przypomina QCada. LibreCAD posiada jednak nowocześniejszy interfejs napisany w Qt4 oraz architekturę dla wtyczek. Ponadto LibreCAD lepiej radzi sobie z renderowaniem plików DXF i ma możliwość automatycznego zapisywania plików w czasie pracy. Jeden z deweloperów LibreCADa zaczął pracę nad własną biblioteką odczytującą i zapisującą pliki DXF, którą zapewne zobaczymy w akcji dopiero w drugiej wersji LibreCADa, nad którą trwają już prace.

Plany dotyczące wersji 2.0 LibreCADa są na tyle ambitne, że być może ten program szybko przerośnie swój pierwowzór, choć nie będzie to proste, gdyż Ribbonsoft powrócił do rozwijania QCada. Nadchodzące wydanie LibreCADa będzie przede wszystkim lepiej zoptymalizowane. Ponadto znajdzie się w nim nowy system przyciągania oraz siatka izometryczna, czcionki dla wielu języków (również CJK), możliwość rysowania wpisanych w inne obiekty elips i okręgów, dzielenie kąta na 3 równe części i linie styczne do dwóch elips.

Ponieważ LibreCAD osiągnął już stabilną wersję 1.0, został dodany do naszej bazy programów. Można go pobrać za darmo dla systemów Windows, Linux i Mac OS X w dziale Programy -> Grafika -> Programy do projektowania CAD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (15)