LightZone to otwartoźródłowy program typu cyfrowa ciemnia, w którym przeprowadzimy niezbędne czynności, by z plików RAW z aparatu fotograficznego wydobyć możliwie najlepsze obrazy. Program składa się z przeglądarki plików i modułu do edycji.
Przeglądarka plików LightZone pozwala poruszać się po drzewie katalogów, prezentuje miniatury znalezionych w nich zdjęć i pozwala bliżej przyjrzeć się wybranym obrazom. Tu możemy także modyfikować metadane, nadawać obrazom oceny i zbierać je w stosy. Od razu w przeglądarce można użyć szablonu do wywoływania zdjęcia i błyskawicznie uzyskać plik JPG z wybranym efektem, a także wyeksportować kolekcję plików z nieco większym wyborem parametrów jako JPEG lub TIFF. Tu również można obrócić obraz.
Moduł wywoływania zdjęcia pozwala wykonać podstawowe czynności związane z poprawieniem barw, temperatury światła, mapowaniem kolorów, balansem kolorów, rozmazaniem i wyostrzeniem zdjęcia. Odbywa się to jednak w sposób nietypowy, bo przez nakładanie warstw z kolejnymi poprawkami i ustawianiem maskowania według jasności lub odcienia. Podgląd stref oraz masek można włączyć nad panelem narzędzi i jest to bardzo pomocne przy wybieraniu zakresu, na jaki zostaną nałożone konkretne efekty. Można także sięgnąć po narzędzia zaznaczania ręcznego, a wybranym kształtom ustalić stopień wtapiania krawędzi. Oczywiście warstwy można mieszać na różne sposoby, więc osoby przyzwyczajone do pracy z grafiką rastrową poczują się tu jak w domu. Każdą warstwę można w dowolnym momencie modyfikować lub usunąć.
Na koniec możemy skorzystać z podstawowych narzędzi do retuszu. Znajdziemy tu klasyczne usuwanie czerwonych oczu oraz usuwanie punktowych niedoskonałości.
Więcej informacji o tym, jak wygląda praca w LightZone, można znaleźć na YouTube na kanale projektu.