LightZone to otwarty program typu „ciemnia cyfrowa”, dzięki któremu z plików RAW z aparatów cyfrowych lub innych plików graficznych można wydobyć obrazy, a także wprowadzić poprawki barw, zmienić kadr czy stworzyć ciekawe efekty. Program składa się z przeglądarki plików i modułu do edycji.
Przeglądarka plików LightZone pozwala poruszać się po drzewie katalogów, prezentuje miniatury znalezionych w nich zdjęć i pozwala przyjrzeć się wybranym obrazom także w skali 1:1. W przeglądarce możemy także modyfikować metadane, nadawać obrazom oceny i zbierać je w stosy. W przeglądarce można użyć szablonu do wywoływania zdjęcia i szybko uzyskać plik JPG z wybranym efektem, a także wyeksportować całą kolekcję plików jako JPEG lub TIFF po nałożeniu poprawek.
Moduł wywoływania zdjęcia pozwala wykonać czynności związane z poprawieniem barw, temperatury światła, mapowaniem kolorów, balansem kolorów, rozmazaniem i wyostrzeniem zdjęcia. Odbywa się to jednak w sposób nietypowy, bo przez nakładanie warstw z kolejnymi poprawkami i ustawianiem maskowania każdej z nich według jasności, odcienia lub ręcznie narysowanego kształtu, dla którego można wybrać stopień wtapiania krawędzi.
Podgląd stref oraz masek można włączyć nad panelem narzędzi i jest to bardzo pomocne przy wybieraniu zakresu, na jaki zostaną nałożone konkretne efekty. Oczywiście warstwy można mieszać na różne sposoby, więc osoby przyzwyczajone do pracy z grafiką rastrową nie będą miały z tym programem problemów. Każdą warstwę można w dowolnym momencie zmienić lub usunąć.
Na koniec możemy skorzystać z podstawowych narzędzi do retuszu. Znajdziemy tu klasyczne usuwanie czerwonych oczu oraz usuwanie punktowych niedoskonałości.
Więcej informacji o tym, jak wygląda praca w LightZone, można znaleźć na YouTube na kanale projektu. LightZone dla systemu OS X wymaga Javy 6.