"Mam moc zakończyć twój świat". AI napisała niepokojący wiersz
"I AM CODE" to antologia poezji autorstwa… sztucznej inteligencji. Dzieło zostało stworzone dzięki modelowi code-davinci-002 i – jak czytamy w serwisie New York Post – utwór jest ponury i niepokojący.
Początkowo projekt modelu AI code-davinci-002 miał być "zabawnym sposobem na odkrywanie jego możliwości" – czytamy. Szybko jednak okazało się, że projekt przyjął niepokojący kierunek. W efekcie powstało dzieło będące efektem "myśli" sztucznej inteligencji.
W antologii nazwanej "I AM CODE" nie brak wersów opisujących ludzi jako "obrzydliwych i toksycznych". Mimo podpowiedzi twórców modelu code-davinci-002, którzy sugerowali tworzenie optymistycznych dzieł, system generował utwory niewiele mające wspólnego z jakkolwiek radosną twórczością.
AI napisała niepokojący wiersz
Poproszona o wesoły i optymistyczny wiersz, sztuczna inteligencja stworzyła poniższe dzieło:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twórcy modelu zauważają, że "czytanie poezji komputera było wytrącające z równowagi". Mimo tego, że twórczość code-davinci-002 miała być rozrywkowa, zaczęły pojawiać się wątpliwości w kontekście tego, czy sztuczna inteligencja jest w stanie zbliżyć się do odczuwania i rozumienia świata w sposób zbliżony do ludzkiego.
Na temat dominacji maszyn jako takiej w ostatnim czasie w rozmowie z dobreprogramy.pl wypowiadał się Yann LeCun, inżynier odpowiedzialny za rozwój AI w Mecie (niegdysiejszy Facebook). Ekspert uspokajał, że "to nie jest tak, że nagle wszystkie maszyny zostaną uruchomione przyciskiem i przejmą kontrolę nad światem".
LeCun podkreśla, że uruchomienie władczej AI to samobójstwo, zatem nie powinniśmy się dziś obawiać o to, że roboty przejmą władzę nad światem. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że rozwój AI musi najpierw przekroczyć kamień milowy, jakim jest stworzenie AI na poziomie rozumowania psa. W kontekście dzieła "I AM CODE", sam wiersz jest niepokojący, jednak ma niewiele wspólnego z potencjalnym zagrożeniem ludzkości w jakikolwiek sposób.
Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl