Mapa, którą trzeba znać - oto Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to użyteczne narzędzie, które nie jest zbyt mocno wypromowane. Pozwala ono każdemu obywatelowi na zgłoszenie miejsca potencjalnie niebezpiecznego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Warszawa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Warszawa
Źródło zdjęć: © Geoportal

11.10.2022 | aktual.: 11.10.2022 11:51

Istnieje wiele możliwości, by poinformować o potencjalnym zagrożeniu w życiu codziennym. Nie każdy wie, że w Polsce działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to pozwala każdemu obywatelowi zgłosić miejsce potencjalnie niebezpieczne, a także sprawdzić, jakich zgłoszeń w danym rejonie dokonali inni.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna w Geoportalu. W łatwy sposób można tam odnaleźć interesujące nas miejsce, korzystając z wbudowanej wyszukiwarki. Wystarczy wpisać adres, by móc przejrzeć wszelkie zagrożenia, które zostały zgłoszone w danej lokalizacji. Po odpowiednim zbliżeniu można sprawdzić co i kiedy zostało zasygnalizowane.

Twórcy aplikacji udostępnili wiele rodzajów zagrożeń, które można zgłaszać. Mogą być to zagrożenia bardziej bezpośrednie, jak na przykład kłusownictwo, nielegalne rajdy samochodowe, nielegalna wycinka drzew czy niestrzeżone przejście przez tory lub nieco mniej bezpośrednie - niewłaściwe parkowanie, żebractwo lub niszczenie zieleni.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to dobre narzędzie do szybkiego ostrzegania społeczności o występujących w danym regionie zagrożeniach. Jest to też informacja dla służb. Policja przypomina jednak, że do zgłaszania sytuacji, które wymagają pilnej interwencji, należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 r. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy poinformowała, że od tamtej pory w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 97 tys. zgłoszeń, spośród których potwierdziło się 53 proc. Reszta to interwencje niepotwierdzone lub przekazane do realizacji innym instytucjom.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Zobacz także
Komentarze (23)