Marvin Minsky, pionier sztucznej inteligencji, zmarł w wieku 88 lat
Marvin Minsky nie żyje, a może raczej wypadałoby powiedzieć wjego wypadku, już nie działa. Twórca samej koncepcji sztucznychinteligencji, utalentowany matematyk, filozof i wynalazca, którypoświęcił życie zrozumieniu tego, jak działają umysły i któryjako jeden z pierwszych dostrzegł prawdziwy potencjał komputerów,opuścił nas w wieku 88 lat, za sprawą wylewu krwi do mózgu.
26.01.2016 12:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minsky'ego pamiętać będziemy przede wszystkim jako pionierasztucznych inteligencji, który założył laboratorium badań nad AIw Massachusets Institute of Technology i który jako pierwszyzaproponował w książce „Society of Mind” teorię „społecznościumysłu” – koncepcji, zgodnie z którą naturalna inteligencjawyłania się na metapoziomie, w drodze interakcji pomiędzyprostymi, nieinteligentnymi agentami, które komunikują się,kooperują ze sobą i konkurują. Siłą tej teorii jest to, żepostrzeganie umysłu jako kooperatywy prostych agentów, a nie jakowyniku jakieś fundamentalnej zasady natury czy jakiegoś prostegosystemu formalnego, umożliwia rozważanie znacznie więcej, niżtylko naturalnych umysłów – agenty mogą bazować na różnych,nie tylko białkowych substancjach, mogą być różnymi procesami,które w różny sposób gromadzą wiedzę i w różny sposóbprodukują wyniki. To zaś oznacza, że nie istnieje tylko jednamożliwa forma inteligencji.
Choć urodzony w 1927 roku w Nowym Jorku Minsky z wykształceniabył matematykiem (w 1954 roku obronił doktorat w Princeton,poświęcony notabene matematycznemu modelowaniu sieci neuronowych),to nie bał się też pobrudzić dłoni w warsztacie. Zbudowałpierwszy na świecie mikroskopkonfokalny, pierwszy na świecie wyświetlacz nagłowny, on teżbył konstruktorem słynnego robotycznego „żółwia”,sterowanego poleceniami języka Logo, pierwszej samouczącej sięmaszyny SNARC(będącej implementacją sieci neuronowej na lampach elektronowych)i pierwszego skanera. Znany jest także z wynalezienia filozoficznieniepokojącej bezużytecznej maszyny,która jedyne co potrafi, to wyłączyć samą siebie.
To właśnie też Minsky był jednym z pierwszych ludzi, którzygłośno mówili, że cyfrowa informacja musi być swobodniewspółdzielona, i który pracował nad ARPAnetem, siecią z którejwyłonił się współczesny Internet. Wywarł też ogromny wpływ naruch transhumanistyczny i literaturę science-fiction, a nawetposzukiwania życia pozaziemskiego. Wybitny autor SF Isaac Asimovokreślił go jako jednego z dwóch osobiście mu znanych ludzi,których uważał za inteligentniejszych od niego – niebagatelna toocena w ustach człowieka, który był przez wiele lat wiceprezesemstowarzyszenia Mensa International.
Niewątpliwie był też Marvin Minsky geniuszem docenionym zażycia. Nagroda Turinga z 1969 r., uznawana za odpowiednik NagrodyNobla w informatyce za prace nad sztuczną inteligencją, NagrodaJapońska w 1990 za ustanowienie badań nad AI jako niezależnejdziedziny nauki, Medal Benjamina Franklina w 2001 roku za wybitneosiągnięcia inżynierskie, w 2014 roku nagroda Dana Davida wkategorii Przyszłość za prace na rzecz cyfrowego umysłu – bywymienić tylko te najbardziej znane. Zasiadał Minsky też wlicznych komitetach naukowych i inżynieryjnych, a gdy akurat nienauką się zajmował, czas spędzał przy fortepianie, zaskakująctalentem muzycznym.
Strona internetowa Marvina Minsky'ego na MIT Media Lab toweb.media.mit.edu/~minsky/.Tam znajdziecie kompletną przedredakcyjną wersję jego ostatniejksiążki, „The Emotion Machine” – gorąco polecamy.