Masz telefon na kartę? Ważny komunikat CSIRT KNF

Uwaga na fałszywe strony z doładowaniami
Uwaga na fałszywe strony z doładowaniami
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Oskar Ziomek

18.07.2024 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściciele telefonów na kartę muszą uważać na kolejny rodzaj oszustwa. Jak ostrzega CSIRT KNF podając za przykład doładowania numerów w nju mobile, oszuści przygotowują fałszywe strony, gdzie wyłudzają dane kart płatniczych. To otwarta droga do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

CSIRT KNF apeluje do użytkowników korzystających z taryf pre-paid, w tym przypadku ostrzegając o fałszywych stronach doładowań podszywających się pod autentyczny serwis nju mobile. Zainteresowany może być przekonany, że w kilku kontach doładuje telefon na kartę, ale w praktyce tylko przekaże numery swojej karty płatniczej na ręce atakujących. Wówczas wykorzystają je, by zrobić zakupy na koszt ofiary lub podpiąć kartę do jakiejś usługi - wtedy z konta regularnie będą znikać środki.

W tym przypadku oszustwo można poznać, jak w wielu innych przypadkach, po fałszywym adresie www. Fałszywy serwis działa bowiem w domenie njudolabovaniaquick[.]lat, który trudno uznać za autentyczny już na pierwszy rzut oka. Oszuści liczą oczywiście na przeoczenie literówek, zwłaszcza że wizualnie serwis został przygotowany z dużą dbałością o szczegóły.

Przytaczany przez CSIRT KNF przykład fałszywego serwisu doładowań nju mobile nie oznacza, że równolegle nie są prowadzone podobne kampanie phishingowe w otoczeniu logo innych operatorów. W czerwcu głośnym przypadkiem była fałszywa strona doładowań Orange.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak w każdym przypadku tego rodzaju radzimy zachować ostrożność podczas prób doładowania telefonu przez internet. Cały proces najlepiej zacząć od strony operatora, na którą łatwo trafić nawet po samodzielnym wpisaniu adresu w oknie przeglądarki. Przekierowania na oficjalnej stronie będą autentyczne i doprowadzą do właściwego formularza. Należy unikać klikania linków, które mają rzekomo umożliwić doładowanie, a są umieszczane na przykład w sponsorowanych postach w mediach społecznościowych - istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że są fałszywe.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (49)
Zobacz także