mDowód w aplikacji: tak będzie wyglądać mObywatel 2.0

Aplikacja mObywatel 2.0 jest już na ostatniej prostej. To tutaj od 13 lipca będzie wygodnie dostępny elektroniczny mDowód i już teraz wiadomo, jak będzie wyglądać interfejs. Aplikacja została wyraźnie odświeżona względem dotychczasowej wersji.

Aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

Aplikacja mObywatel jest od dawna dostępna dla Polaków, ale nowa odsłona - mObywatel 2.0 - powinna sprawić, że jeszcze więcej osób zdecyduje się na instalację. Na stronie Cyfryzacji KRPM od pewnego czasu dostępny jest symulator, który pozwala sprawdzić, jak będzie wyglądać proces tzw. "onboardingu" w mObywatelu 2.0, czyli pierwszego uruchomienia aplikacji, który pozwoli użytkownikowi zalogować się z wykorzystaniem jednej z metod.

Użytkownicy mogą też już zainstalować wersję beta aplikacji, choć ta może jeszcze działać niestabilnie i należy ją traktować głównie jako podgląd tego, jak ma wyglądać ostateczne wydanie. Wszystko wskazuje na to, że twórcy podtrzymali wcześniejsze założenia i interfejs będzie przypominać ten z wcześniejszej zapowiedzi.

mObywatel 2.0
mObywatel 2.0
mObywatel 2.0

mObywatel 2.0 co do zasady będzie oferować te same funkcje, co dotychczasowa edycja, ale interfejs aplikacji zostanie znacznie odmieniony, zaś niektóre opcje konfiguracyjne zmienione. Do wszystkich opcji - na czele z mDowodem - dostęp będzie po prostu wygodniejszy. Użytkownicy mogą z poziomu aplikacji między innymi sprawdzać swoje punkty karne, przeglądać inne dokumenty przechowywane w formie cyfrowej, obsługiwać e-Recepty, a wkrótce - między innymi zastrzegać numer PESEL.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Elektroniczny dowód osobisty zwany w aplikacji mDowodem będzie respektowany w znakomitej większości codziennych sytuacji, w tym przy próbie rejestracji karty SIM, w banku czy u notariusza. Obligatoryjne respektowanie elektronicznego dokumentu przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 roku. Plastikowy dokument tożsamości też będzie jednak potrzebny -  przy przekraczaniu granicy kraju lub na potrzeby wyrobienia nowego dowodu osobistego.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)