Metro 2.0: Project Neon ma wyleczyć interfejs Windowsa 10 z nudy i niespójności

Interfejs Windowsa 8 był szokiem dla użytkownikówprzyzwyczajonych do błysków, cieni i przezroczystości Windowsa 7.Zaprezentowany wówczas przez Microsoft zupełnie nowy językwzornictwa, Metro, zmienił oblicze produktów Microsoftu, jakrównież wpłynął na podstawowe założenia projektowaniainterfejsów systemów i aplikacji innych firm. Jednak i samo Metro zczasem uległo zmianie: w Windowsie 10 widzimy już w większościefekt zastosowania tzw. MDL2, Microsoft Design Language 2. Firma zRedmond zdaje sobie sprawę z jego estetycznej niedoskonałości iniespójności. Receptą na to ma być kolejny język wzornictwa,rozwijany obecnie pod nazwą Project Neon.

Forma ponad funkcją, czyli jak Redmond zatrudniło kiedyś projektantów w modnych okularach
Forma ponad funkcją, czyli jak Redmond zatrudniło kiedyś projektantów w modnych okularach

Można śmiało określić Project Neon jako Metro 2.0 – tak onim wspominaCassim Ketfi z bloga numerama.com. Odniesienia do Metro 1.0 (znanegotakże jako Modern UI) są konieczne, bo wciąż ma to być szybkie,i w ruchu, skupione na treści i typografii. Nie spodziewajciesię więc żadnej rewolucji. To raczej dostrzeżenie tego, żeWindows 10 może i skupia się na treści i typografii, ale gdzieśta szybkość i ruchomość przepadła. MDL2 jest po prostu drętwy.

Forma ponad funkcją, czyli jak Redmond zatrudniło kiedyś projektantów w modnych okularach
Forma ponad funkcją, czyli jak Redmond zatrudniło kiedyś projektantów w modnych okularach

Receptą na te wizualne niedostatki ma być znacznie piękniejszyinterfejs, bardzo płynny, ruchomy i pełen ładnych animacji. Neonma uwolnić zawartość interfejsu aplikacji z ramek okien, i coszczególnie istotne, pozwolić na wprowadzenie Windowsa 10 w eręwirtualnej i wspomaganej rzeczywistości, zapewnianej przez MicrosoftHololens. Jak donoszą anonimowe źródła serwisu WindowsCentral, należy o nim myśleć jako o interfejsie łączącymróżne urządzenia, odwzorowującym doświadczenie użytkownika nafizyczny świat poprzez tekstury, modele 3D i oświetlenie.

Ewolucja Metro ku MDL2: (źródło: numerama.com)
Ewolucja Metro ku MDL2: (źródło: numerama.com)

Przede wszystkim jednak Neon ma być bardziej spójny, niż MDL2.Nie będzie już można tworzyć dla Windowsa aplikacji wypełnionychwłasnymi pomysłami na elementy interfejsu – projektanci dostanąścisłe wytyczne co do tego, jak wyglądać mają menu kontekstowe,paski narzędziowe czy przyciski. Dobrze by oczywiście było, gdybydo czasu ukończenia prac nad Neonem, Microsoft zdołał uporządkowaćsytuację z GUI aplikacji win32 w Windowsie 10, dziś bowiemnieustannie napotykamy się na sytuacje, w których obok siebiewystępować muszą interfejsy kompletnie do siebie nie pasujące (aprzy tym te starsze wyglądają często na lepsze).

Raz tak, raz owak: Windows 10 jeszcze bardziej pomieszane niż linuksowe desktopy
Raz tak, raz owak: Windows 10 jeszcze bardziej pomieszane niż linuksowe desktopy

Skoro już mowa o czasie, to kiedy spodziewać się wdrożeniaNeona? Tego oficjalnie nie wiadomo, ale mowa o połączeniu nowegojęzyka wzornictwa z gałęzią Redstone 3 Windowsa 10 – a tooznaczałoby, że członkowie projektu Insider zobaczą gonajwcześniej w kwietniu 2017 roku. Finalne wydanie Redstone 3, planowane najesień 2017 roku nie będzie oznaczało jednak końca prac nadNeonem, mówi się, że dopiero w Redstone 4 niezależni deweloperzybędą mogli skorzystać w swoich aplikacjach z tych nowychwytycznych.

Ciekawe tylko, czy użytkownicy, których tak mozolnie przymuszanodo zaakceptowania płaskiej stylistyki Metro/Modern/MDL2, będąteraz w stanie znieść wypełnione ruchem (i to w trzech wymiarach)okienka i gadżety, które odwzorowują ich doświadczenia nafizyczny świat (cokolwiek by to miało znaczyć). Na pewno nie razjeszcze usłyszymy narzekania, że swój szczyt wzornictwo Windowsówodnalazło w eleganckim i wygodnym minimalizmie Windowsa 2000, apóźniej to już było tylko gorzej.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (172)