Microsoft i Samsung łączą siły w pracach nad Internetem Rzeczy

Kolejne plany partnerstwa Samsung ogłosił już podczas swojej konferencji na targach CES. Zaprezentowano wówczas 12-calowy tablet Galaxy TabPro S, który będzie sprzedawany z preinstowanym Windowsem 10. Okazuje się jednak, ze oprogramowanie dla nowego urządzenia to tylko jeden z aspektów partnerstwa: Samsung i Microsoft wspólnie będą budować Internetu Rzeczy.

Microsoft i Samsung łączą siły w pracach nad Internetem Rzeczy

11.01.2016 19:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poinformował o tym Microsoft we wpisie opublikowanym łamach oficjalnego bloga Windowsa. Mowa tam o postrzeganiu Samsunga jako partnera w rozwijaniu zarówno samych urządzeń, ale także w standaryzacji protokołów, które umożliwiają komunikację. W przypadku Internetu Rzeczy ustandaryzowane protokoły, wśród których można wskazać dominujący i obowiązujący najpowszechniej, po prostu nie istnieją.

Oczywiście najistotniejszym elementem strategii Microsoftu jest Windows 10 Core, o którym obszerniej pisaliśmy w momencie udostępnienia tego systemu za darmo. Jest on oczywiście pozbawiony szeregu funkcji wykorzystywanych w pulpitowym Windowsie 10 i kompatybilny z architekturami ARM i x86. System można już testować między innymi na Raspberry Pi 2, Intel Minnowboard MAX, Qualcomm DragonBoard 410c.

Microsoft może zatem już teraz pochwalić się pewnymi osiągnięciami na polu IoT, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w grudniu zaprezentowano wersję Core Pro Windowsa 10, która ma zaspokajać potrzeby organizacji i firm. W przypadku wersji Pro możliwe będzie najprawdopodobniej zastosowanie innego harmonogramu aktualizacji, przez co biznesowi klienci mają zyskać dostęp do nowości w dziedzinie IoT od Microsoftu jako pierwsi.

Ponadto firma zaznacza możliwości, jakie otwierają programy Universal Windows apps, choć trudno stwierdzić, aby miało to mieć szczególny wpływ na urządzenia, które z założenia mają być możliwie najbardziej energooszczędne a ich zastosowania wąskie i wyspecjalizowane. Dość zadziwiająco wypadają także deklaracje o ustandaryzowanych protokołach komunikacyjnych urządzeń oferowanych już dziś przez Microsoft, głównie za sprawą faktu że wspomniane standardy są w zasadzie w powijakach.

O dotychczasowych osiągnięciach Samsunga wiadomo jak dotąd stosunkowo niewiele. Microsoft nie jest jedynym partnerem Samsunga w pracach nad Internetem Rzeczy, w tym gronie znajduje się także francuskie OVH. W obu przypadkach Koreańczycy odpowiadają przede wszystkim za produkcję urządzeń i czujników. Te, działając pod kontrolą okrojonego Windowsa, mają stanowić kompletny system pozwalający na komunikację bez udziału człowieka.

Interesująco doniesienia te wypadają w kontekście zapowiedzianej również na CES-ie partnerstwa w tym samym zakresie pomiędzy LG i Google. Podczas konferencji potraktowano ten temat po macoszemu, co nie zmienia faktu, że na froncie IoT rysują się pewne stronnictwa i konkurencja, która może przyśpieszyć rozwój Internetu Rzeczy w ogóle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (16)