Microsoft kończy z Photosynth. Oto jak uratować panoramy i znaleźć alternatywę
Mimo że rozszerzona i wirtualna rzeczywistość jako trendy są na fali wznoszącej, Microsoft nie zmienił swojego stanowiska w sprawie Photosyntha. Od jakiegoś czasu wiadomo, że jego dni są policzone, zaś teraz znamy już datę całkowitego zamknięcia usługi.
Photosynth to aplikacja i serwis, które pozwalały na wygodne tworzenie efektownych panoram sferycznych – algorytmy łączyły kolejne serie zdjęć w zautomatyzowanym procesie, co redukowało liczbę błędów i czarnych plam na sferze. Głównym problemem Photosyntha jest, czy też raczej był, brak możliwości wygodnego udostępniania panoram poza usługę, co wpłynęło na jej popularność.
Po tym, jak w zeszłym roku Microsoft uśmiercił aplikacje mobilne Photosynth, 6 lutego 2017 roku wyłączony zostanie także serwis photosynth.net, gdzie użytkownicy mogli się dzielić swoimi panoramami. Nie oznacza to jednak, że zostaną one bezpowrotnie utracone.
Na ratunek panoramom
Istnieje bowiem sposób na przeglądanie ich offline. Konieczne jest do tego pobranie i zainstalowanie przygotowanej przez Microsoft przeglądarki (Windows, macOS). Następnie należy zalogować się na photosynth.net i przejść do podstrony My Photosynts. Na karcie każdej panoramy widoczny będzie przycisk Export, który umożliwia pobranie jej i uruchomienie za pomocą lokalnej przeglądarki. Niestety, ocalić można tylko własne panoramy.
Alternatywa
A co, jeśli nie zamierzam rezygnować z tworzenia efektownych panoram? Oczywiście Photosynth nie był jedyny w swoim rodzaju, nie brakuje aplikacji mobilnych i pulpitowego oprogramowania o podobnych możliwościach.
Na Androida: Panorama 360
Użytkownikom Androida można polecić aplikację Panorama 360. Po skalibrowaniu czujników, oferuje ona możliwość tworzenia panoram sferycznych, nakładania na nie animowanych filtrów a także funkcje społecznościowe: dzielenia się czy komentowania efektów swoich prac. Aplikację można znaleźć w naszej bazie.
Na Windowsa i macOS-a: Hugin
Hugin to program przeznaczony na komputery z Windowsem lub macOS-em. Nie umożliwia on robienia samych zdjęć, a jedynie tworzenie panoram sferycznych z wykorzystaniem już dostępnych fotografii. Program to całkiem zaawansowane narzędzie, które pozwala na precyzyjne dostosowanie nakładania się fotografii i optymalizację punktów kontrolnych. Jest dostępny w naszej bazie w wersji na Windowsa i macOS-a.