Microsoft Office wkrótce zbędne? WPS Office na Linuksa już po polsku i w 64 bitach
Już niebawem niezadowolonym z Windows użytkownikom będziejeszcze łatwiej pożegnać się z Microsoftem i przejść na którąśz dystrybucji Linuksa. Brak w pełni zgodnego z Microsoft Officepakietu biurowego przestanie już bowiem być argumentem na rzeczpozostania przy „okienkach”. Chińczycy z firmy Kingsoft sącoraz bliżsi wydania WPS Office na Linuksa. Najnowsza testowa wersjatego pakietu biurowego powinna zainteresować przede wszystkimpolskich użytkowników.
Prace nad linuksową wersją znanego z Windows i platformmobilnych pakietu Kingsofta trwają już od ponad dwóchlat. Kilkukrotnie mówiono, że Chińczycy dadzą sobie spokój izrezygnują, jednak regularne wydania kolejnych wersji alfaprzynosiły coraz bardziej stabilne i rozbudowywane o nowe funkcjewersje. Kilka dni temu deweloperzy wydali oficjalną wersję Alpha18, która jest osiągnięciem ważnego kamienia milowego.
Wszystkie poprzednie wydania były dostępne tylko jako kompilacje32-bitowe, gdyż znaczna część kodu była przenoszona z wersjiWindows, gdzie wykorzystywano 32-bitowy interfejs Component ObjectModel (COM). Uruchomienie tego w środowisku 64-bitowym wymagałodaleko idących przeróbek. Alpha 18 jest wynikiem tej pracy –powstała na bazie kodu WPS Office 9.1 wersja linuksowa dostępnajest zarówno dla architektur 32- jak i 64-bitowych.
Co szczególnie ważne, z linuksowego WPS Office możemy wreszciekorzystać także po polsku. Dzięki pracyAndrzeja Kamińskiego, Pawła Smoka, Marka Pikuły i TomaszaSzewczyka, chiński pakiet został w całości przetłumaczony nanasz język. Warto podkreślić, że obecnie polska wersja językowajest najbardziej kompletna ze wszystkich – wyprzedza pod tymwzględem rosyjską, japońską, brazylijską i francuską.
Nowych funkcji w Alpha 18 za wiele nie ma, ale warto wspomnieć ododaniu minipaska narzędziowego, pozwalającego na szybkieformatowanie zaznaczonego tekstu. Możliwe stało się teżprzerywanie obliczeń w arkuszu, jeśli uznamy że trwają za długo.Wszystkie programy pakietu działają odczuwalnie szybciej (może byćto zasługą uruchomienia 64-bitowej wersji na 64-bitowym Linuksie),radzą sobie też świetnie z dokumentami Microsoft Office. Wczorajautor tej notki miał okazję w tej wersji edytować duży, bardzoskomplikowany arkusz Excela, który zawieszał LibreOffice 4.4 – inie miał z nim żadnych problemów.
Zainteresowani wypróbowaniem nowego WPS Office powinni odwiedzićstronę społeczności projektu. W redakcji przetestowaliśmydostępne tam 32-bitowe pakiety .deb na Ubuntu i 64-bitowe pakiety.rpm na OpenSUSE – nie było z ich instalacją żadnego problemu.Zmiana języka na polski możliwa jest przez okno dialogowe ChooseLanguage, wywoływane przyciskiem z górnego menu (tam też możnawybrać skórkę programu).