Microsoft oskarżony o kradzież patentu, na którym zarabia miliony

Rob Morris, szef nieistniejącej już firmy V_Graph, oskarża Microsoft o kradzież pomysłu. Z jego słów wynika, iż firma z Redmond po odrzuceniu propozycji zakupu techniki, udostępnionej przez V_Graph, skopiował produkt i na tej bazie stworzył nową odsłonę Internet Explorera w wersji 3.0.

Microsoft oskarżony o kradzież patentu, na którym zarabia miliony

29.06.2014 22:36

W roku 1996 V_Graph chciał dobić targu z Microsoftem na Web Widgets. Nowy produkt pozwala na zagnieżdżanie elementów w dowolnych aplikacjach stworzonych przez deweloperów. Pomimo prezentacji nowego pomysłu Microsoftowi, a głównie grupie zajmującej się nowym Internet Explorerem, firma z Redmond nie sfinalizowała transakcji. Jak się okazało kilka miesięcy później, bardzo podobna technika została zaimplementowana w nowo wydanej przeglądarce Internet Explorer 3.0. Co więcej, w roku 1997 Microsoft zdobył patent, który jest niemalże identyczny z pomysłem zaprezentowanym przez V_Graph. W tym czasie firma Roba Morrisa upada.

Obraz

Morris twierdzi, że ukradzione Web Widgets pozwoliły Internet Explorerowi na wygranie wojny przeglądarkowej z Netscape'em w latach 90-tych. Dodatkowo, pozwoliło to w późniejszym czasie na obronę w procesach antymonopolowych. Redmond argumentował wówczas, iż Internet Explorer, poprzez m.in. Web Widgets, jest nierozerwalnie związany z systemem Windows. Obecnie patent jest olbrzymim źródłem zysku w Microsofcie, z omawianego rozwiązania korzysta chociażby system Android.

Szef nieistniejącej już firmy V_Graph stworzył projekt Free the Browser, licząc na zebranie pieniędzy na jego realizację poprzez crowdfunding (finansowanie społecznościowe). Celem tego przedsięwzięcia nie jest chęć wzbogacenia się, a dojście do prawdy i uwolnienie użytkowników Androida od płacenia haraczu firmie Microsoft. W zależności od zebranej kwoty, Rob Morris złoży obiekcję w Urzędzie Patentowym USA lub nawet będzie w stanie wytoczyć proces samemu Microsoftowi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)