Microsoft Research „przypadkowo” pokazuje Office w wersji Modern

Od prezentacji Windows 8 minęło już ponad półtora roku. Jest to również półtora roku z interfejsem Modern UI, który znalazł tak zwolenników jak i zaciekłych przeciwników. Pomimo, że sztandarowy produkt Microsoftu posiada tego typu interfejs, pakiet biurowy firmy jeszcze się go nie doczekał. Tak było przynajmniej do teraz, bo Microsoft Research oblikował nietypowy dokument datowany na ubiegły rok, a zawierający informacje o komputerach obsługiwanych za pomocą rysika. Nie to jest jednak najważniejsza jego część. Najciekawsze widać w tle czyli… Office w wersji kafelkowej.

Microsoft Research „przypadkowo” pokazuje Office w wersji Modern
Redakcja

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na przedstawionych zrzutach widać większość aplikacji, które wchodzą w jego skład. Pierwszą z nich jest klient pocztowy Outlook, który przypomina nieco aplikację „Poczta” dostępną domyślnie w Windows 8 właśnie dla interfejsu Modern. Zobaczymy w nim panel boczny, najprawdopodobniej z kontaktami, środkowy z poszczególnymi wiadomościami, oraz główny z treścią wybranej z nich. Na screenie widać również podział pomiędzy dyskusje, a wiadomości z newsletterów, można więc przypuszczać, że będzie to jakiś dodatkowy moduł.

Druga z zaprezentowanych aplikacji to procesor tekstu Word. W przeciwieństwie do wersji dekstopowej nie znajdziemy tutaj wstążki z narzędziami, a tylko najważniejsze opcje w formie sporych przycisków: wybór nagłówków, tworzenie list, kolorowanie, pogrubianie, pochylanie czy zmianę rozmiaru. Tutaj interfejs jest już nieco inny, bo panel narzędziowy jest ciemny i umieszczony nad aktualnie otwartym dokumentem. Kolejna aplikacja to Excel i tutaj znowu inny interfejs: wracamy do wstążki. Na zrzutach widać podział opcji na panel główny, plik, najprawdopodobniej tryb wstawiania danych oraz samego ich wyświetlania. Na jasnym, raczej rozwijanym (sugeruje to odpowiedni przycisk) pasku narzędziowym znajdziemy podstawowe przyciski do formatowania tekstu i kolorowania, pod nim natomiast pole do wprowadzania formuł.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ostatnia z pokazanych aplikacji to PowerPoint, który… tak, dobrze myślicie, ma znowu inny interfejs. Z lewej strony panel z poszczególnymi slajdami, z prawej główny slajd, a nad tym wszystkim ciemny pasek narzędziowy. Na nim znajdziemy tylko podstawowe opcje związane z formatowaniem tekstu (czcionka, rozmiar, pogrubienie, pochylenie i podkreślenie), a także możliwość tworzenia list i zmiany wyrównania. W przeciwieństwie do Worda, tutaj przyciski są bardziej wyeksponowane i zaokrąglone. Co ciekawe, nie widać opcji, które pozwalałyby na dodawanie obrazków. Z prawej strony co prawda dostępne są dwa przyciski, jeden sugeruje pobieranie, ale co miałby robić, tego nie wiemy. Na przedstawionych grafikach znajdziemy też sporo o głównym temacie, czyli używaniu rysika. Ten służyć może do tworzenia notatek, szybkiego wybierania poszczególnych opcji, czy wreszcie zaznaczania.

Co możemy powiedzieć o zdjęciach dotyczących Office? Bardzo możliwe, że to w pełni zamierzone pokazanie różnych koncepcji interfejsu do obsługi dotykiem, jakie ma w planach Microsoft. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wersje pakietu można powiedzieć, że ten był zawsze spójny. Wydaje się więc niemożliwe, aby poszczególne składniki aż tak bardzo się od siebie różniły. Jak będzie wyglądał taki pakiet i kiedy dokładnie zostanie zaprezentowany, tego póki co nie wiadomo.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)