Microsoft Translator teraz dla Androida i iOS. Wypada słabiej niż Tłumacz Google
W ostatnim czasie Microsoft bardzo intensywnie rozwija swoje oprogramowanie, co widać nie tylko po systemie operacyjnym i wbudowanych weń aplikacjach, ale również innych programach. Właśnie zadebiutował oficjalny Translator dla Androida, iOS i urządzeń Android Wear, oprócz tego udoskonalono mobilną wersję notatnika OneNote i chmury OneDrive, z których skorzystamy także na zegarkach.
Translator, jak sama nazwa wskazuje, służy do tłumaczenia tekstu i głosu między wieloma językami. Program jest zapewne znany użytkownikom platformy Windows Phone, na której stanowi twór podobny do Tłumacza Google na Androidzie. W przeciwieństwie do twórców największej na świecie wyszukiwarki, Microsoft jest otwarty na konkurencyjne systemy mobilne i oferuje swoje aplikacje także dla nich. Obecnie z Translatora skorzystamy już nie tylko na Windowsie, ale dodatkowo Androidzie i iOS.
Program jest bardzo prosty w obsłudze. Po uruchomieniu wybieramy, czy chcemy wprowadzać dane głosowo, czy za pomocą klawiatury. Program analizuje je i przedstawia, a także odczytuje tłumaczenie. Oczywiście użytkownik może w dowolnym momencie wybrać język źródłowy (jeden z 28 dostępnych), a także docelowy (tutaj aplikacja oferuje już wsparcie dla aż 50 języków). Nie zabrakło obsługi także naszego rodzimego języka polskiego i to w obie strony. Aplikacja umożliwia sprawdzenie ostatnio tłumaczonych fraz, a także przypinanie ich do częstego użytku. Skorzystać z niej możemy także na Android Wear, gdzie tłumaczenia są synchronizowane między telefonem a zegarkiem.
Jak wygląda Translator w porównaniu do Tłumacza Google? Kilku opcji zdecydowanie brakuje: w aplikacji Microsoftu nie możemy pobrać słowników do wykorzystania w trybie offline, nie jest również możliwe tłumaczenie danych zawartych na zdjęciach i wprowadzanego pisma. Program Google umożliwia nam do tego tworzenie synchronizowanego w ramach konta słownika i tłumaczenie SMS-ów. Pamiętajmy jednak o tym, że Translator Microsoftu dopiero debiutuje na Androidzie, możliwe więc, że przyszłe aplikacje zwiększą jego możliwości, tym bardziej że w przypadku platformy Windows Phone oferuje on sporo więcej możliwości.
Oprócz tego korporacja wprowadziła poprawki i udoskonalenia dla klientów OneDrive i OneNote. Aplikacje te możemy wykorzystać na Android Wear: aplikacja do obsługi chmury internetowej firmy wyświetla na tarczy zegarków zdjęcia wykonane w ostatnim miesiącu, OneNote umożliwia natomiast przeglądanie notatek i ich wprowadzanie, do tego integruje się z asystentem Google Now. Wszystkie wymienione aplikacje znajdziecie w bazie naszego serwisu.