Microsoft udostępnia kod źródłowy MS‑DOS oraz Word for Windows
Druga połowa XX wieku przyniosła ze sobą rewolucję informatyczną, której efekty tak pozytywne jak i negatywne widzimy również obecnie. Trzeba przyznać, że świat uległ za jej sprawą poważnym zmianom i już nigdy nie będzie taki jak kiedyś. W historii tej są pewne urządzenia oraz oprogramowanie, które okazały się istnymi kamieniami milowymi w rozwoju. Do ich grona zaliczyć można z pewnością system MS-DOS, a także procesor tekstu Word for Windows, które miały gigantyczny wpływ na popularyzację komputerów osobistych. Firma Microsoft właśnie zdecydowała się na… udostępnienie kodu źródłowego obu tych tworów.
Przy okazji tego wydarzenia firma postanowiła nieco przypomnieć historię samego systemu – w 1980 roku firma IBM pracując nad projektem „Chess” zamierzała zrewolucjonizować rynek komputerów osobistych. Problemem był system operacyjny. Jego stworzenie spadło na barki Microsoftu, który do tej pory zajmował się językiem BASIC. System nie został stworzony zupełnie od podstaw, lecz na podstawie kodu źródłowego systemu QDOS wykupionego przez młodą i niewielką jeszcze wtedy firmę. System zdobył bardzo dużą popularność, choć w pewnym momencie okazał się także problemem: stanowił nawet bazę dla późniejszych edycji systemu Windows z serii 9x oraz Millennium czyniąc je dosyć niestabilnymi tworami. Co ciekawe, kod źródłowy całego systemu miał mniej niż 300 KB. W 1983 roku pojawiła się pierwsza aplikacja oparta na DOSa, a mianowicie procesor tekstu Microsoft Word, który był już przystosowany do obsługi za pomocą myszy. Popularność zdobył jednak wydany kilka lat później, bo w 1989 roku Word for Windows, który przyniósł gigantowi ogromne zyski.
Kod źródłowy zarówno Worda jak i systemu MS-DOS jest dostępny do pobrania na witrynach Computer History Museum. Dlaczego firma zdecydowała się na taki krok? Ma on na celu pokazanie młodemu pokoleniu, jak wyglądał rozwój technologii i oprogramowania. Czy kod źródłowy komuś przyda się w innych celach? Trudno powiedzieć, choć pasjonaci mogą zająć się wieloma rozwiązaniami, pamiętając jednak, że może on zostać użyty tylko w rozwiązaniach niekomercyjnych. Cała paczka to łącznie 1021 plików, które w głównej mierze zawierają kod źródłowy napisany w języku C, ale także źródła asemblera, pliki wsadowe i inne niezbędne narzędzia. Jeżeli chcecie zapoznać się z tym, jak wygląda MS-DOS oraz pierwsza wersja najpopularniejszego procesora tekstu od strony technicznej, zapraszamy do pobierania.