Microsoft zapowiada wydanie Ubuntu na swoje Zawsze-Połączone PC
Oto jedna z bardziej zaskakujących zapowiedzi Microsoftu nategorocznej konferencji BUILD. Firma z Redmond zamierza dalejzachęcać użytkowników do Always-Connected PC (ACPC), czylisuperlekkich laptopów działających na bazie procesorówSnapdragon. W tym celu zamierza umożliwić korzystanie na nich z…Ubuntu.
10.05.2018 14:00
Uważni Czytelnicy od razu pewnie przypomną sobie przecież, żeniedawno Microsoft zmienił definicję ACPC – teraz za takiekomputery uważatakże sprzęt z procesorami Intela, a konkretnie Surface ProLTE. Podczas BUILD znów jednak mówiono o Always-Connected PC wkontekście procesorów Qualcomm Snapdragon. Aby zachęcićdeweloperów do tej nowej klasy sprzętu, Microsoft zamierzaumożliwić uruchamianie na nim Ubuntu.
Oczywiście nie na metalu. Na dostępnych obecnie na rynkukomputerkach z procesorami Qualcomm Snapdragon 835, tj. HP Envy x2,Lenovo Miix 630 i Asus NovaGo, nie udało się dotąd nikomulinuksowych systemów zainstalować. Działają one pod specjalnąwersją Windows 10 na ARM, w dodatku standardowo dostępną w trybieS, a więc bez możliwości uruchamiania oprogramowania spoza sklepu.
Dostępna obecnie w Microsoft Store wersja Ubuntu jestskompilowana tylko na 64-bitową architekturę x86, więc użytkownicyWindows on ARM w ogóle jej nie zobaczą. Jednak podczas sesjiWindows 10 on ARM for Developers, poświęconej temu co programiścimogą zrobić z komputerami ACPC, zaprezentowano instalację Ubuntu zMicrosoft Store także na tej architekturze. Microsoft nie musiałsię tu mocno napracować, Canonical od lat dostarczaaktualne wersje swojego systemu na ARM, przeznaczone głównie naserwery z takimi procesorami.
Niemniej jednak jest to bardzo miłe posunięcie – kupującultralekkiego laptopa, który obiecuje możliwość pracy przez nawet20 godzin na baterii, będziemy mieli pewność, że możemy na nimuruchomić linuksowe narzędzia niezbędne do poważnej pracyprogramistycznej. Czyni to ze sprzętu ACPC ciekawą alternatywę dlachromebooków, które też właśnie otrzymująmożliwość uruchamiania linuksowego oprogramowania.
Oczywiście Windows 10 on ARM dla programistów nie istnieje tylkopo to, by korzystać z linuksowych narzędzi. Zgodnie z obietnicąMicrosoft przedstawił też 64-bitoweSDK, dzięki której z łatwością oprogramowanie windowsowebędzie można przekompilować na kod maszynowy ARMv8 – i uruchomićna takich procesorach jak właśnie Snapdragon 835. Zrekompilowaneoprogramowanie powinno działać odczuwalnie szybciej, spodziewaćsię należy przynajmniej 15-procentowego wzrostu wydajności.
Wszystko to czyni sprzęt z Windows on ARM coraz ciekawszymwyborem dla ludzi pracujących w drodze, którzy na laptopach graćnie zamierzają. Pod ręką Excel, Outlook, linuksowe narzędzia zUbuntu – i 20 godzin pracy na baterii. Czego tu nie lubić? Chybatylko tego, że wspomnianego ARM-owego Ubuntu nie możemy póki co natakich komputerkach zainstalować bezpośrednio.