Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada szybki internet. Kolejny ważny etap
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu trzeciego naboru wniosków związanych z inwestycjami KPO dotyczącymi szerokopasmowego internetu. To kolejny etap na drodze do eleminowania tzw. białych plam na terenie Polski. Mieszkańcy zyskają dostęp do "bardzo szybkiego internetu".
O szczegółach wyników ogłoszonych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji. Jak podano, w ramach oceny rozpatrzono pozytywnie kolejnych 195 wniosków na łączną kwotę 1,2 mld złotych. Z KPO obecnie realizowanych jest już 112 umów, w ramach realizacji których dostęp do szybkiego internetu zdobędzie prawie 460 tys. nowych punktów adresowych.
Ministerstwo przypomina, że równolegle trwa także realizacja 71 kolejnych umów wspieranych przez Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. W tym przypadku łączna wartość jest wyższa - 1,3 mld złotych, a realizacja zleceń spowoduje doprowadzenie szerokopasmowego internetu do ponad 307 tys. punktów adresowych. Mieszkańcy mają zyskać łącze o prędkości co najmniej 100 Mb/s z możliwością rozbudowy do prędkości gigabitowych.
Polacy zainteresowani dostępem do szybkiego internetu, którzy nie są pewni czy w ich okolicy znajduje się światłowód, mogą skorzystać z wygodnej interaktywnej mapy. Dowiedzą się z niej czy w danym budynku istnieje możliwość podłączenia szerokopasmowego internetu FTTH oraz jacy operatorzy oferują usługi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli w danej lokalizacji nie ma możliwości podłączenia światłowodem lub kablem miedzianym, przydatna może się z kolei okazać mapa zasięgu operatorów komórkowych. W ten sposób można przeanalizować, czy w danym miejscu można liczyć na dobry zasięg LTE lub 5G i na tej podstawie wybrać ofertę danego dostawcy lub zdecydować o doborze anteny do modemu, zważywszy na możliwości agregacji pasm.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl